2024. július 18., csütörtök

Az IPOK (utolsó) esélye

A szerbiai Szociáldemokrata Párt (SDP) támogatja a tényfeltáró bizottság felállítását, de a többi gyanús nagybecskereki privatizációt is felülbírálná
Tisztázódik az IPOK privatizációja? (Fotó: Archív)

A privatizációs szerződések rekordszámú felbontásának évében Nagybecskereken két vállalat, az IPOK kukoricafeldolgozó Rt. és a BEK húsipari vállalat került reflektorfénybe. Mindkét egykori gyáróriásban szünetel a termelés és bizonytalan több száz dolgozó sorsa. A gyanús hátterű privatizációkról és a gyanús eredetű pénzek befektetéséről már elég sokat tud a közvélemény, de a helyi önkormányzatnak továbbra is kezdeményeznie kell az illetékes szerveknél a tisztázatlan privatizációs szerződések felbontását, és a gyanús eredetű vagyon elkobzását is. A szerbiai Szociáldemokrata Párt (SDP) nagybecskereki városi bizottsága támogatja az IPOK-ban javasolt tényfeltáró bizottság felállítását. A párt szerint a kezdeményezés mögött lényegében az elbocsátott munkások és az Önálló Szakszervezet áll.

Szerintük ez lesz az IPOK utolsó esélye a talpra álláshoz, mert az idei kukoricaszedés után ez már jóval nehezebb lesz.

A nagybecskereki IPOK a régió legnagyobb keményítőgyára, termékeinek felét az egykori jugoszláv utódállamokba, valamint Magyarországra, Szlovákiába, Görögországba, Bulgáriába és Romániába exportálta. Főleg keményítőt szállítottak külföldre, Svájcba pedig nyers kukoricából készült olajat. Közben a hazai szükségletek 70 százalékát is biztosították. A privatizáció azonban felkészületlenül érte őket, mivel évtizedeken keresztül nem fektettek pénzt berendezéseik felújításába. Többszöri igazgatóváltás után 2006 márciusában bevezették a csődeljárást, az átszervezési tervet pedig 2007 februárjában fogadták el, tavaly augusztusában pedig a nagybecskereki Kereskedelmi Bíróság leállította a csődeljárást. Az újraindulás azonban eddig nem sok sikerrel járt.

A termeléssel május elsején újra leálltak, a dolgozókat pedig fizetett szabadságra küldték. Állítólag folynak a tárgyalások a gyár lehetséges vevőivel, de senki sem tudja megmondani, hogy újraindulnak-e a termeléssel. Damir Čorbić igazgató hetente egyszer jelenik meg a gyárban, amelyben már két hónapja nincs áram. Goran Kaurić polgármester-helyettes a minap közölte, hogy az illetékes minisztériummal és intézményekkel karöltve megpróbálják megsemmisíteni az IPOK privatizációját (jelenlegi tulajdonosuk Zoran Ćopić újvidéki üzletember), mert a keményítőgyár fennmaradása fontos a város számára.

A SDP kételkedik a BEK húsipari vállalat talpra állításában is, amit már 2008 óta ígérgetnek. A termeléssel 2006-ban álltak le, de az ugyanebben az évben véghezvitt privatizáció csődbe rántotta őket. A gazdasági bíróság elfogadta az átszervezési terv módosítását, amelynek a benyújtója az amerikai Vincent best holding társaság, amely a Probekom és az Alfa logistic, a BEK két legnagyobb hitelezőjének a jogutódja.