2025. január 12., vasárnap

Sapkakészítés flow-élménnyel

A moholi Revax Plus kisvállalkozás – az évszakhoz illően – minden korosztály számára készít különféle fejfedőket

Moholon a Revax Plus családi vállalkozás az újszülött gyermekektől az idős személyekig gyárt széles választékban és kiváló minőségben különféle fejfedőket, baseball sapkákat, micisapkákat és klasszikus női kalapokat, hamarosan talán már férfikalapokat is, valamint babakelengye is szerepel a termékeik között. A cég széles termékkínálata talán Vajdaságban egyedülálló a szakmán belül, mivel mindkét nem és minden korosztály számára, valamint minden évszakra készítenek sapkákat. Pataki Gabriella cégtulajdonostól megtudtuk, hogy a közvélekedéssel ellentétben, a sapkakészítés nem egy egyszerű és könnyű feladat, hanem nagyon is összetett, kreatív és aprólékos munkafolyamat, ami sok kézimunkát igényel, mert a végterméknek nemcsak funkcionálisnak és kényelmesnek, hanem divatosnak is kell lenni. A sapka ugyanis fontos ruhadarab az ember öltözékében, ami azonnal szembeötlik. Ezért minőségi, de egyedi kialakítású sapkák készítésére törekszik, amelyről felismerhető a családi vállalkozás is.

A női mellett tervezik a férfi filc kalapok készítését is (Csincsik Zsolt felvétele)

A női mellett tervezik a férfi filc kalapok készítését is (Csincsik Zsolt felvétele)

Pataki Gabriella anya és nagymama, a vállalkozására is úgy tekint, mint a saját gyermekére. Nagyon szereti a munkáját és mindent megtesz azért, hogy sikeres legyen a sapkakészítő műhely, ami egyben bolt is. A sapkák nagy részét azonban a vásárokon és a piacokon értékesíti. A Revax Plus cég egyébként 2012 óta működő családi vállalkozás, és nem volt szakmai előzmény nélkül a Pataki családban.

– A férjem, Pataki István beleszületett a szakmába, mert az édesanyja egy ismert kalapos volt. Aztán a multicégek megjelenésével egy kicsit ellaposodott a szakma, de a fiunk megszületése után elkezdtünk keresgélni, és sok hiányossággal szembesültünk. Mivel a férjemnek megvolt a szakértelme, nekem meg van kereskedői vénám, így a kettő ötvözete alkotta meg az új Revax nevezetű céget. Nem mellékesen én textilipari végezettséggel rendelkezem, ami nem jelentette azt, hogy én bármit jobban tudtam volna, mert ő a mester, aki megtanított a szakmára, mivel a sapkakészítés külön világ. A cég neve nagyon érdekes, mert a négy gyermekünk nevének kezdőbetűjéből jött létre. A férjem úgy szokta mondani, hogy a név végén az X, mi vagyunk. Ez egy családi vállalkozás, mert támogatás és segítség nélkül nagyon nehéz lenne boldogulni. A gyerekek és a férjem besegítenek a munkába és az árusításába is. Erre szükség is van, mert például a téli szezonban a sapkákra az összes bojt kézzel készül, ami óriási munka – mesélte Pataki Gabriella.

A Revax Plus műhelyében sokfajta sapka készül minden korosztály számára, illetve klasszikus női kalap filcből és nyúlszőrből, valamint babakelengye is. Pataki Gabriella megjegyezte, hogy egyesek „muszájból” hordják a sapkát, mások viszont kimondottan szeretik és minden évszakban szívesen viselik.

– Az újszülött kortól minden korosztályú gyerekeknek készítek sapkákat, valamint a felnőtt és az idősebb korosztálynak, nőknek és férfiaknak, illetve tinédzsereknek is, akiknek elég nehéz eltalálni az ízlését. Ettől függetlenül mi igyekszünk, a családban vannak fiatalok, ha ők rámondják, hogy jó, akkor az általában sikeres is. Nagyon fontos, hogy milyen anyagból készül a sapka. Igyekszünk mindig a legmegfelelőbb anyagot megtalálni, addig kutakodunk, míg az nincs meg. Mindenféle alapanyagot Szerbiából szerzünk be, a hazai vállalkozóktól, akik felelnek érte. A termékekhez főként pamut anyagot használunk. A nyári modelleknél például nagyon fontos, hogy tiszta pamutból legyen a fejfedő. Az újszülött babáknak is készítünk fülvédős micisapkákat, mert nekik még nagyon érzékeny a kis fejük, de vannak kalapok is. Mostanság veszélyesek a nyarak, mert az erős napsütésben óvni kell a fejet, akárcsak ősszel és tavasszal, amikor szeles az idő, télen úgyszintén, ezért is vannak téliesített fazonok. Egészen újszülött kortól felnőtt méretig vannak sapkáink. Minden korosztálynak elegáns és sportos miciket és sapkákat készítünk. Minden, ami sapka, az megtalálható nálunk, minden méretben. A modelleket állandóan alakítjuk, mindig valami újat, új formákat vagy színeket próbálunk ki. A mintadarabokat a férjem készíti el, aki nagyon kreatív és nagyon ügyes keze van. Amit én kitalálok, azt ő megcsinálja. Emellett készítek klasszikus fejfedőket filcből és nyúlszőrből. Ezeket nem visszük a vásárra, csak a műhelyben lehet megtekinteni és felpróbálni, hiszen ahány kalap, annyi fazon közül választhat a vásárló. Vannak, akik szeretik a kalapot, de viselni is tudni kell. Egy külön egyéniség kell a kalap viseléséhez. Egyébként az igazi kalap javítható. Ha véletlenül valami gond van vele, akkor azt át lehet formálni. Igaz, hogy minden javításnál kisebb lesz, mert megy össze, de lehet belőle készíteni másikat. Egyelőre csak női kalapokat készítek, de tervben van a férfimodell is. Az egy egész más projekt lesz. Igény van rá a néptánccsoportok részéről, illetve a férfiak is keresik – hallottuk a kisvállalkozótól.

A Revax Plus műhelyének egyik felén a kiállított, eladásra szánt fejfedők láthatók a polcokon, a másik felében vannak a varrógépek, a szabóasztal és a munkafolyamat elvégzéséhez szükséges többi eszköz.

– A sapkakészítéshez többnyire olyan gépeket és eszközöket használok, ami kell az anyag szabásához és varrásához. A szabóollótól a különböző varrógépekig. Amikor varrok, azon gondolkodok és elképzelem, hogy kinek hogyan áll a fején az adott sapkafajta, amit éppen készítek. Amikor varrok, vagy sapkát készítek, akkor flow-élményem van, megszűnik az idő számomra, és nem érzem nehéznek a munkát, mert nagyon szeretem ezt csinálni. Ez óriási élmény, de még nagyobb más személyek fején látni a sapkáimat. Ezt talán nem cserélném el semmiért, mert nagyon felemelő érzés. Például az egyik vásár után az anyuka küldte az üzenetet, hogy az újszülött babájának mennyire jól áll a fején a sapka, amelynek kényelmes a bélése és a fülvédő ott van, ahol kell. Ez nagyon jó érzés – mesélte Pataki Gabriella.

A családi vállalkozás tulajdonosa elmondta, hogy rendszeresen részt vesznek a szerbiai pályázatokon, amelyen alapanyag- és gépbeszerzésére pályáznak. Kiemelte, hogy nehéz boldogulni a piacon, mert a kínaiak nagy konkurenciát jelentenek a dömpingáruval. Emiatt kisebb haszonkulccsal dolgoznak és kisebb darabszámot tudnak értékesíteni, bár minőségben felülmúlják a távol-keleti árut. Megjegyezte, hogy minden vállalkozás esetében vannak hullámvölgyek, de fontos a kitartás, és nem szabad abbahagyni, inkább fejleszteni, bővíteni kell, és valami újat kitalálni, hogy versenyképesek legyenek.

– Az elmúlt évben a gazdasági minisztérium tanúsítvánnyal ismerte el a tevékenységüket, amely szerint a sapkáink és a kalapjaink művészi színvonalú hazai kézműves terméknek minősülnek. A minisztérium munkatársai végignézték és dokumentálták a munkafolyamatot, és nagyon elégedetten távoztak a műhelyből. Tényleg rengeteg kézimunkával jár ezeknek a termékeknek az elkészítése. Sokan el sem tudják képzelni, hogy mennyi aprólékos munka megvarrni egy sapkát. Az avatatlanok szerint ez csak egy sapka, szerintem pedig ez a nagybetűs sapka. Minden egyes sapkában sok-sok munka van – szögezte le a cégtulajdonos.

A moholi műhelyben sokféle fejfedő kapható, nagy részét vásárokon értékesítik (Csincsik Zsolt felvétele)

A moholi műhelyben sokféle fejfedő kapható, nagy részét vásárokon értékesítik (Csincsik Zsolt felvétele)

A Revax Plusz tulajdonosa nagyon szereti a munkáját és fontos neki a vásárlók visszajelzése (Csincsik Zsolt felvétele)

A Revax Plusz tulajdonosa nagyon szereti a munkáját és fontos neki a vásárlók visszajelzése (Csincsik Zsolt felvétele)

A Revax Plus termékeket főként vásárokon és piacokon értékesítik. Pataki Gabriella megjegyezte, hogy a sapkakészítést és az árusítást nehezen, de győzik. Ebbe besegít a férje és a gyermekei, általában ketten vagy hárman mennek a vásárba, ahol az időjárás viszontagságaira is alaposan fel kell készülni, hogy megvédjék az árut a széltől, esőtől, hótól és a napsütéstől, valamint sokszor a vásárlókat is meg kell győzni, hogy jól járnak, ha a portékájukat vásárolják meg.

– A legerősebb a topolyai és zentai vásár, majd a csantavéri, a kispiaci már kevésbé. Sokan kivándoroltak külföldre a jobb élet reményében. Ez kihatással van a forgalmunkra, mert jobb lenne, ha az emberek itthon maradnának, munka van, meg lehet élni itthon is. Én azt vallom, és a gyerekeimet is arra nevelem, ha szerényebben is élünk, de itthon vagyunk – magyarázta Pataki Gabriella.

– A sapkát tudni kell eladni is. Már a rögeszmémmé vált, hogy mindenkinek a fejét nézem, hogy milyen állású, mekkora a mérete és milyen sapka illik rá. Ha nem jó állású sapkát adok elsőre, akkor már egy picit elbizonytalanodik a vásárló, akit meg kell győzni, várjon és próbáljon meg egy másikat. Nem olyan könnyű eladni egy sapkát, mert az nem olyan, mint egy tábla csokoládé. A sapkának is van lelke, és hozzá tartozik az emberhez. Minden embernek másfajta sapka illik, és azt látni lehet már pár évnyi tapasztalat után, hogy kinek mi a jó – hallottuk a cégtulajdonostól.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Pataki Gabriella sapkakészítő kisvállalkozó (Csincsik Zsolt felvétele)