A XXV. nagybecskereki Sörnapok turisztikai rendezvény nem múlhatott el az ide látogató gazdasági szakemberek és az önkormányzati vezetők találkozói és véleménycseréje nélkül. Az üzleti tárgyalások elsősorban az Inocoop 2010 vállalkozói és innovációs kiállításon folytak, de a házigazda, Vass Tibor nak a nagybecskereki városi tanács tagjának a jóvoltából a városházán a helybeli magyar újságírók találkozhattak Békéscsaba és Arad önkormányzati vezetőivel, valamint a Csongrád megyei Agrárkamara képviselőivel.
Bár a gazdasági szakemberek és az önkormányzati vezetők találkozója protokoll jellegű volt, a vendégek a saját tapasztalataikból fakadó értékes és hasznos információkat osztottak meg vendéglátóikkal. Azt már mi is tudjuk, hogy az EU-ban sem minden fenékig tejföl, a gazdasági válság pedig senkit sem került meg. Éppen ezért érdemes odafigyelni szomszédainkra, és nem utolsó sorban levonni a következtetéseket a nemrég óta EU-tagországok tapasztalataira.
Nagybecskereknek az elmúlt évtizedekben a legszerteágazóbb kapcsolata testvértelepülésével, Békéscsabával van. A hatvanezer lakosú várost és az egész régiót érzékenyen érintette a mezőgazdaság és az élelmiszeripar válsága. Hanó Miklós, a város alpolgármestere elmondta, hogy becsukták hűtőházukat is, sokan maradtak munka nélkül, a privatizáció pedig sok esetben piacszerzés, nem pedig munkahelyteremtő beruházások megvalósítása céljából történt. A helyzet most kezd jobbra fordulni, próbálják újjáéleszteni a termelést és az élelmiszer-feldolgozást. Közben sokat várnak a város közelében épülő autóúttól.
A 170 ezer lakosú Aradon 22 ezer magyar él, a megyében pedig közel ötvenezren vannak. Nagybecskerekkel a 60-as években alakult ki kapcsolatuk. Bognár Levente aradi alpolgármester 2001-ben kezdeményezte, hogy erősítsék meg az együttműködési szerződést, együtt az aradi szerbek képviselőivel. Örömét fejezte ki, hogy immár magyar vonatkozásban is kialakulni látszik a kapcsolat Nagybecskerekkel. Ez alkalomból meghívta a muzslyai Petőfi Sándor MME táncosait az aradi Csiky Gergely iskolaközpont mazsorett fesztiváljára.
Tonkó Tibor, a Csongrád megyei Agrárkamara tanácsosa, és Kormányos Sándor, a Csongrád megyei Agrárkamara menedzsere az élelmiszer-biztonsági védjegyek összegyűjtésére és regisztrálására biztatta az itteni termelőket, mert EU-tagként jóval nehezebb lesz. Tapasztalatuk szerint csak a kiváló minőségű árut lehet értékesíteni, közben az EU-ból nem mindig jó minőségű áru érkezik a tagországok piacára. Ezért hasznos földrajzi árujelzőkkel megkülönböztetni a magyar termékeket. Nem szabad teljesen átengedni a piacot a multinacionális cégeknek, hiszen a sokszínűség megőrzésével lehet a hazai termelők érdekeit védeni.