Október 18-án lépett életbe a nonprofit egyesületek működését szabályozó új törvény, amely az előző törvényhez viszonyítva számtalan újítást tartalmaz, több szempontból liberálisabb annál, és teljesen egybehangolták az ide vonatkozó európai mércékkel, az emberi jogok európai egyezményével, pontosabb néven Az emberi jogok és alapvető szabadságok védelméről szóló egyezménnyel.
A nonprofit szervezetek tartományi fejlesztési alapja szervezésében tegnap Újvidéken a vajdasági kéviselőház nagytermében több mint kétszáz érdekelt jelenlétében tartottak ismertető előadást az új törvény alkalmazásáról. A fejlesztési alap képviselője mellett ismertetőt tartottak, majd a feltett kérdésekre válaszoltak még a Polgári Kezdeményezés, az Újvidéki Humanitárius Központ, a közigazgatási és önkormányzati minisztérium, a Cégbejegyzési Ügynökség és a budapesti Európai Nonprofit Jogi Központ (ENJK) képviselője is.
Dr. Dragan Golubović, az ENJK képviselője mutatta be a törvény alkalmazásról szóló tájékoztató kiadványt, és hívta fel néhány újdonságra a figyelmet.
– A régi törvény szerint legalább tíz jogi vagy/és magánszemély alapíthatott civil szervezetet, ezentúl ehhez három jogi vagy/és magánszemély szükséges. Közülük legalább egy személynek kell szerbiai tartózkodási hellyel vagy székhellyel rendelkeznie. Kiskorú személy is lehet alapító tag, de nem lehet fiatalabb 14 évesnél, és a szülő vagy a gondviselő beleegyezésével kell rendelkeznie. A szervezet elnevezésével kapcsolatos rendelkezéssel nem tudok teljes mértékben egyetérteni, de a törvény készítésekor figyelembe kellett venni az alkotmányt is. Ez szerint a szervezet neve szerb nyelven és cirill betűkkel írandó. Annyit sikerült elérnünk a köztársasági parlamentben, hogy ha a szervezet statútuma ezt előlátja, a nevet a Cégbejegyző Ügynökség a szerb nyelvű név után a kisebbség nyelvén is bejegyzi a céget. Azt is sikerült elérnünk, hogy a kisebbség nyelvén nemcsak ott írható be a cég, ahol hivatalos használatban van a kérdéses nyelv, hanem az ország bármelyik részében.
A nonprofit szervezetek bejegyzés nélkül is működhetnek, de nem jogi személyként. Ezekre a szervezetekre az 1844-ben a Szerb Királyságban hozott, majd 1949-ben megerősített polgári társulásokat szabályozó törvény vonatkozik. Ezek a szervezetek bármikor bejelentkezhetnek a Cégbejegyző Ügynökségnél és ekkor elnyerik a jogi személy státusát. A jelenleg működő civil szervezeteknek a törvény életbe lépésének napjától számolva tizennyolc hónapon belül kell újraregisztrálniuk magukat, különben törtlik a listáról.Az újraregisztráció ingyenes.
Az új törvény alkalmazásáról és az újraregisztrációról szóló tájékoztató füzetet és a törvénnyel és bejegyzéssel kapcsolatos minden kérdésre választ a Cégbejegyzési Ügynökség kirendeltségeiben lehet kapni. Vajdaságban négy városban, Újvidéken (Mihajlo Pupin sugárút 24, telefon: 021/475-43-08), Szabadkán (Lazar Nešić tér 1. tel.: 024/671-930), Nagybecskereken (Köztársaság tér, tel: 023/511-518), Pancsován (Nikola Tesla tér 5., tel: 013/351-610). A Köztársasági Cégbejegyző Ügynökség központja Belgrádban van (Brankova 25., tel: 011/20-23-350).