2024. július 19., péntek

Kisrészvényesek a gyárkapu előtt

Nagybecskereki hajógyár
Válaszokat követelnek

A nagybecskereki Begej hajógyár kisrészvényeseinek egy csoportja tegnap a gyárkapu előtt követelt választ több kérdésre, elsősorban arra, hogy mi lesz a részvényeikkel. Közben azzal vádolták a gyár vezetését, hogy törvénytelen módon kereskedik a vállalat értékpapírjaival, megkárosítva ezzel a részvények tulajdonosait.

Milan Višnjić a kisrészvényesek képviselője (a Begej egykori igazgatója) elmondta, hogy a kisrészvényesek azt üzenik a gyár vezetésének, hogy értékpapírjaikat nem ingyen kapták, ezért nem bánhatnak velük törvénytelen módon. A privatizációt is törvényes módon kell levezetni. A tiltakozás után viszont nem világos, hogy valójában kinek a tulajdonában van Szerbia legjobb hajógyára. A vezetés szerint a többségi tulajdonos a holland Mercurius International, a részvényesek szerint viszont a többségi részvénycsomag (66,67 százalék) az állam kezében van, míg a többi (33,33 százalék) a 351 kisrészvényesé. Szerintük ez a jelenlegi valós helyzet, amely a csődeljárás előtt is érvényben volt.

A holland K. Damen társaság annak idején a Vajdasági Banktól átvállalta a Begej adósságát és ezzel a hajógyár többségi (96 százalék) tulajdonosa lett. A kisrészvényesek szerint ez nem lehetett tiszta ügylet, hiszen akkor is kisrészvényeseké volt a vagyon 33,33 százaléka. A K. Damen csakhamar csődbejutott majd a Mercurius International 50 ezer euróért megvásárolta a Begej vagyonát. A kisrészvényesek szerint ezt is érdemes felülvizsgálni, hiszen egy több millió értékű gyárról van szó.

Dragomir Subić igazgató újságíróknak elmondta, hogy a kisrészvényesekkel tárgyalni akart és nem érti, hogy mik a szándékaik. Elmondta, hogy a privatizáció törvényes formában zajlott. A Begej Szerbia legjobb hajógyára, a tartomány harmadik exportőre. Gazdálkodásuk stabil, a járandóságok kifizetése pedig rendszeres.