A kölcsönigénylőknek a szakemberek többnyire felhívják a figyelmüket, hogy jó, ha utánajárnak annak, hogy egy-egy kölcsönigénylés mi mindent foglal magába és főleg mekkora kiadással jár.
Bizonyára kevesen számolnak azzal, hogy a kölcsönigényléshez járulékos kiadásként adódik hozzá, például a dokumentáció beszerzésével járó kiadás, a felbecslésnek a díja, továbbá a bankprovízió a kölcsön kidolgozásáért, a biztosítási összeg, a jelzálog kiíratása, a számlanyitási költség és az összeg átutalási díja a vevő számlájáról az eladóéra. A felsoroltak mind-mind a kölcsönigénylő zsebét terhelik. Az aktuális törvény értelmében az ingatlanvásárlásakor a kölcsönt, legyen az dinárban vagy devizában, csakis bankszámlán keresztül lehet átutalni. Általában ez akkor jár legkevesebb költséggel, ha az eladó és a vevő is ugyanannál a banknál nyit dinár vagy devizaszámlát, mert ebben az esetben az átutalási költségeket minimális összegben állapítják meg. Többnyire az említett összeg 0,12 százaléka, ami bizonyos számítások szerint legkevesebb 800 dinárt tesz ki, de vannak olyan pénzintézetek, amelyek akár 0,3 százalékot is felszámolhatnak.
Bizonyos bankok előre megszabott összeggel dolgoznak egy-egy kölcsönigénylés alkalmával, talán ez a legtisztább ügy, hiszen itt előre megmondják, hogy az adott ügylet pontosan mennyibe fog kerülni, így a kölcsönigénylőt nem érheti kellemetlen meglepetés. Egyébként gyakran előfordul az, hogy minden újabb tétel beszerzése és számlázásakor újabb és újabb összegre derül fény, s a kölcsönigénylő csak kapkod a levegő után, hogy milyen sokba is jön neki az olcsónak hitt kölcsön. Az egyértelmű, hogy mindig a legolcsóbb változat, ha egy bankon keresztül bonyolítanak le minél több üzletet, de ha már arra van szükség, hogy másik bankhoz is fordulni kell, akkor keresni kell az adott bankon belül a legolcsóbb megoldást. Vannak olyan pénzintézetek amelyek nem számolnak fel províziót, amikor lakásvásárlási kölcsönről van szó, de csak akkor, hogy ha az adott kölcsönt éppen az adott bank hagyta jóvá. Mindennek tudatában jó, ha érdeklődünk több banknál is, mielőtt eldöntjük, hogy hol és mennyi kölcsönt veszünk fel, s figyeljünk oda, hogy az apró részleteket is kutassuk ki, de legfőképpen ügyeljünk arra, hogy pontosan tudjuk meg mi mennyibe fog kerülni.