Egy kis túlzással úgy is fogalmazhatnánk, hogy végéhez közeledik a nyári turistaidény, így az idegenforgalmi felügyelőségek már készítik összegzéseiket. Adataik szerint az idén 157 bejelentés érkezett hozzájuk különböző idegenforgalmi irodák ellen, s ők úgy mérték fel, hogy e bejelentések 70 százaléka indokolt volt, és szinte minden esetben úgynevezett megegyezéses eljárás útján orvosolták ezeket. Ez úgy szokott történni, hogy az idegenforgalmi iroda és a szolgáltatást igénybe vevő, ám elégedetlen turisták megtalálják a módját annak, hogy miként kompenzálják a felmerülő kárt. A szóban forgó esetekben összesen 925 600 dinárt fizettek ki a szolgáltatással elégedetlen nyaralóknak.
Az idegenforgalmi felügyelőség már a nyaralási idény kezdetén élénken ellenőrizte az utazási irodákat, aminek az lett a következménye, hogy háromtól megvonták a licencet. Az idén azért fektettek fokozott figyelmet az idény előtti ellenőrzésre, mert korábban volt rá példa, hogy az utazási irodák nem rendezték kötelezettségeiket a külföldi partnerrel, és amikor elkezdődött a turistaidény, a nyaralásra érkezett turisták itták meg ennek a levét. Az idén erre nem volt példa, talán a nagyobb ellenőrzésnek köszönhetően.
A nyár közepén a legtöbb elégedetlenkedő az elszállásolásra panaszkodott, azonban sok bejelentés érkezett arra vonatkozóan is, hogy hiányolták a klímaberendezést. Noha a szerződésben az állt, hogy az apartmanban lesz hűtőberendezés, amikor a helyszínre értek, azt kellett tapasztalniuk, hogy bizony nem volt. Meglehetősen sokan kifogásolták azt is, hogy a szálloda berendezése kissé lerobbant volt, és amiatt is feljelentést tettek, hogy nem működött a szálloda medencéje. Sokan kifogásolták, hogy nem olyan kategóriájú szállodában szállásolták el őket, ahogy azt előzőleg a szerződésbe foglalták. Volt akinek nem tetszett, hogy a szállodai szobában nem volt minibár, vagy a strand tisztasága miatt emeltek kifogást, és feljelentés érkezett az élelmiszerellátás minőségére is.
A felügyelőséghez érkező bejelentésekre nyolc napon belül válaszolniuk kell a hivatalos szerveknek, és azt követően 15 napon belül megoldást kell találni a kérdésre. Szinte minden esetben az idegenforgalmi irodához fordulnak, s próbálják rávenni őket, hogy megegyezés szerint rendezzék a felmerülő kérdést. Ha ez nem megy, akkor nincs más lehetőség, minthogy bírósághoz forduljon az elégedetlen fél és ily módon követelje az igazát, s nem mellékesen a kártérítést. Ilyen esetben nagyon fontos, hogy kötött-e az idegenforgalmi iroda a turistával szerződést a turistaútra vonatkozóan, és abba külön tételként belefoglalták-e a kártérítési feltételeket. Többnyire kötnek ilyen szerződést, ha viszont nem, akkor az idegenforgalmi felügyelőség köteles megbüntetni a vétséget elkövető utazási irodát.