A múlt évre vonatkozó összegezések során kiderült, hogy a 2005-ben meghozott fogyasztóvédelmi törvény elfogadása óta Szerbiában a vásárlók, fogyasztók egyre öntudatosabbá váltak, s mindinkább követelik jogaikat. Így tavaly országszerte a felügyelőséghez mintegy 25 000-en fordultak különböző panasszal.
Leggyakrabban a közművek munkája iránt volt kifogás, sok esetben nehezményezik a fogyasztók, hogy az élelmiszercikkeknek magas az ára, a műszaki áru minőségét is gyakran kifogásolták, ez elvétve vonatkozik a ruházati cikkekre és a cipőkre is, és bizony sokszor tettek rosszalló bejelentést a különböző szolgáltatást végző szervizek gondatlanságára és rosszul végzett munkájára.
Ha rangsorolni szeretnénk a bejelentéseket, akkor mindenféleképpen az első helyen a közművesítési vállalatok szolgáltatásai iránt tettek rosszalló bejelentést a legtöbben. Ez talán részben azért van, mert a kommunális vállalatok meglehetősen avult technológiával dolgoznak, ezért gyakran veszteségesek, és bizony gyakran előfordul, hogy a munkájuk során fellépő hiányt oly módon szeretnék pótolni, hogy a fogyasztókon igyekeznek behajtani, ilyen vagy olyan kifogást emelve. Leginkább vonatkozik ez a vízszolgáltatási vállalatra és a távfűtő művekre. Egy érdekes kifogás érkezett a felügyelőkhöz Nagykikindáról a múlt év folyamán, amelyben a fogyasztó arra panaszkodott, hogy a gázszolgáltató utólagosan kiegészítő elszámolást kézbesített, amelyben különösen nagy összeget próbált megfizettetni. Arra hivatkozott, hogy az általuk szolgáltatott gáz minősége jobb volt, mint ahogy azt korábban megszokták, ezért jogot formált arra, hogy a jobb minőségű gázért magasabb árat számlázzon. A fogyasztó viszont szerencséjére megtalálta a szerződést, amelyet a gázművekkel írt alá, s ebben külön kikötötték, hogy nemcsak a gáz mennyiségére szerződnek, hanem a minőségre is, így kiderült, hogy a megkötött szerződés alapján a szolgáltatónak nem áll módjában többet fizettetni a fogyasztóval.
Sokszor érkezik kifogás a vízvezeték-szerelők és a szennyvízvezeték karbantartói munkájára is, ezt is a helyi közvállalat végzi, onnan küldik ki a fogyasztókhoz a szerelőket, s bizony egy-egy kiszállás alkalmával akár 15 000 dinárt is hajlamosak megfizettetni. Gyakran rossz minőségű anyaggal dolgoznak, a munkát is kifogásolhatóan végzik, így nem ritka eset az, hogy egy meghibásodás miatt a szerelőknek három-négy alkalommal is ki kell szállniuk. Ma már a fogyasztók felbátorodva a törvény nyújtotta lehetőségen, ilyen esetekben, reklamálnak.
Hogy mi történik akkor, amikor a fogyasztó kifogást emel? Leginkább ez azzal jár, hogy valami módon kiegyezik a két fél. Legalábbis a közművek szolgáltatásai esetében a bejelentések 90 százalékát úgy orvosolták, hogy megegyezett a fogyasztó és a szolgáltató, s kártérítést kapott valami módon a kifogást emelő. Amikor műszaki árura vonatkozóan tettek bejelentést a fogyasztók, akkor az esetek 70 százalékában jöhetett létre kiegyezés, leginkább azért nem tudtak megállapodni a fennmaradt 30 százalékra vonatkozó esetben, mert a kereskedők túlságosan kapzsiak voltak, a szolgáltatást nyújtó szerviz nem volt képes elhárítani a hibát, vagy pedig a kereskedelmi felügyelőség nem tudott kellő gyorsasággal reagálni az esetre. Ha mindezek a körülmények adottak, akkor végül a bíróságon dől el egy-egy bejelentésnek a sorsa.
Az üzletekben vásárolt termékek esetében leginkább azt kifogásolják a fogyasztók, hogy az alapvető élelmiszercikkeknek túlságosan magas az ára, valamivel kevesebben pedig az áru minőségére tesznek bejelentést. Ez egy néhány évvel ezelőtt nagyon akadozva működött, mára mondhatni, hogy felszabadultabban reagálnak a fogyasztók, ha valami nem tetszik nekik, s bizony nem sajnálják az időt arra, hogy reklamáljanak, ha valamit nem találnak rendben.
A műszaki áruk hibája miatt is nagyon sok reklamáció érkezik. Ez azzal magyarázható, hogy elavult, régi termékekkel árasztották el nálunk a piacot, s gyakran kínálnak eladásra olyan árut, amelyikhez nincs szükséges alkatrész, a környezetvédelmi szempontot nem veszik figyelembe, az adott terméknél és nyugodtan állíthatjuk, hogy műszakilag már majdhogynem műszakilag teljesen elévült áruról van szó. Az efféle bejelentéseknél talán a legkönnyebb elintézni a reklamációt, noha nagyon sok múlik azon, hogy az adott esetben az adott helyen a kereskedők miként viszonyulnak a fogyasztókhoz.
Az elmúlt évben egyre bátrabban emeltek kifogást a ruházati cikkek és cipők minősége iránt. Úgy látszik ezen a téren is kezdenek felnőtté válni a fogyasztók. A kereskedők kénytelenek lesznek előbb-utóbb hozzászokni ahhoz, hogy a kifogásolt árut azon nyomban visszacseréljék, vagy ha erre nem hajlandó az eladó, akkor fizessék neki vissza a pénzét.