2024. július 16., kedd

Hiányzik a konfliktusmentes párbeszéd

Szerbiában alacsony szinten van a szociális dialógus – Ezért nemcsak a munkaadók okolhatók, hanem a szakszervezetek is – Újvidéken szakszervezeti oktatási központ nyílik

Hogyan lehet hatásosabbá tenni a szakszervezetek munkáját? Hogyan kell a munkások szemszögéből eredményes párbeszédet folytatni a munkaadóval? Mit kell tenni annak érdekében, hogy Szerbiában is jelentős befolyása legyen a szakszervezeteknek a társadalmi életben? Többek között ezekre a kérdésekre kaphattak választ azok a szakszervezeti dolgozók, akik a múlt hétvégén részt vettek az Újvidéki Fórum 2010 elnevezésű kétnapos tanácskozáson, amelyet a Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetségének városi szervezete rendezett a Park Szállóban és amelyen több hazai és külföldi előadó értékelte a szerbiai állapotokat.

A tanácskozás szervezésében részt vett még a svédországi három civil szervezet, az ITA Utverckling AB, az IF Metall és az Olof Palme I.C. Valamennyi szervezet a dolgozók érdekeit képviseli nemcsak úgy, hogy tárgyalásokat folytat a svéd kormánnyal és a munkaadókkal, hanem a dolgozók szakszervezeti képzését is felvállalják. Az újvidéki tanácskozáson is erre fektették a hangsúlyt, és a SZÖSZSZ városi szervezetével együttműködési megállapodást írtak alá egy oktatási központ létrehozásáról.

Arne Nilsson, az ITA Utverckling AB képviselője reményét fejezte ki, hogy ez az oktatási központ hamarosan elkészül.

– Meg kell tanulniuk a szakszervezeti vezetőknek, hogyan kommunikáljanak a munkaadóval, miképpen kerülhetik el a konfliktusokat. Mert ahhoz, hogy a munkások szemszögéből eredményesek legyenek a tárgyalások, nagyon fontos a konfliktusok elkerülése, nagyon fontos az egymás közti párbeszéd minősége. Ehhez meg kell tanulni azt is, hogy egy-egy munkahelyen milyen munkacsoportokat hozzon létre a szakszervezet. Természetesen a konfliktusmentes párbeszédre a munkaadókat is fel kell készíteni. Ezen a téren is bőven van mit tennie Szerbiának.

Göran Farm, az EU svédországi parlamenti képviselője hangsúlyozta, hogy a társadalmi változásokat mindenhol, így Szerbiában is, nemcsak felülről kell elvégezni, hanem alulról is. Ahhoz pedig, hogy a társadalmi egy magasabb fejlettségi szintre jusson elengedhetetlen a vállalat vezetése és a munkások közötti együttműködés.

– Évente kétszer találkozunk a szerb kormány képviselőivel, és minden alkalommal megállapítjuk, hogy az országban igen alacsony szinten van a szociális dialógus. Sajnos azt is meg kell állapítanom, hogy ezért nemcsak a vezetők a ludasok, hanem a szakszervezetek is. Ahhoz, hogy eredményt érjenek el a szociális dialógus során, közösen kell fellépniük. Sajnos Szerbiában a szakszervezetek együttes fellépésére szinte nincsen példa.

A tanácskozáson jelen volt a horvátországi, a boszniai és a romániai szakszervezetek és civil szervezetek néhány képviselője, az oktatási, gazdasági és szociális kérdésekkel megbízott tartományi titkárságok, az illetékes városi tanácsok képviselői, valamint a nemzetközi és regionális együttműködést végző tartományi titkárság és kormányiroda képviselői.