2024. július 19., péntek

Megegyeztek az IPOK-ban!

Folytatódhat a termelés a nagybecskereki keményítőgyárban

Tegnap még nem dolgoztak a nagybecskereki IPOK kukorica-feldolgozó Rt.-ben, ahol előbb az újévi ünnepek miatt álltak le a termeléssel, aztán elkezdődött a sztrájk, de várhatólag már a jövő héttől a dolgozók visszatérnek munkahelyeikre. Minden attól függ, hogy majd a vezetés teljesíti-e a vállalt kötelezettségeit.

A kéthetes tárgyalások befejező szakaszában jelen voltak az Önálló Szakszervezet köztársasági és a tartományi vezetői is. A 240 dolgozó kedden megkapta az októberi fizetését, és várhatólag péntekig kifizetik a novemberit is, nyolc napon belől pedig rendezik az egészségügyi biztosításukat is. A megegyezés egyik tétele az, hogy a sztrájkolókat nem büntetik meg a tiltakozás miatt. Követeléseik megvalósításáig a dolgozók egy része még nem veszi fel a munkát.

A legújabb válsághelyzet három hónappal ezelőtt kezdődött, amikor a 240 dolgozó leállt a munkával. Akkor egyhetes munkabeszüntetés után újra felvették a munkát, miután megkapták az augusztusi és a szeptemberi bérüket, és megígérték nekik, hogy rendezik az egészségbiztosításukat is. A tulajdonos, Zoran Ćopić újvidéki üzletember és a gyár vezetése azonban nem tartotta be az ígéreteket, ezért 140-en újabb sztrájkot hirdettek. A vezetésnek erre az volt a válasza, hogy azon nyomban hazaküldte a dolgozókat, azzal az ígérettel, hogy erre az időre kifizetik nekik a havi bér hatvan százalékát. Közben a dolgozók eredménytelenül tárgyaltak Slavoljub Knežević vezérigazgatóval, akit nyilván Damir Čorbić vált majd fel. A leendő utód már megkezdte a tárgyalásokat a dolgozókkal.

A sztrájkolók nem fogadták el a vezetés azon ajánlatát, amely egyhavi bér kifizetését kínált nekik, míg a másik két elmaradt bér és járulék kifizetését, valamint a nagy gondot okozó egészségbiztosítás rendezését a későbbre ígérte. A tiltakozók szerint elfogadhatatlan, hogy azt kérjék tőlük, hogy még egyszer megkeressék azt a jövedelmet, amire már rádolgoztak.

A nagybecskereki IPOK a régió legnagyobb keményítőgyára, amelyet felkészületlenül ért a magánosítás, közben az elmúlt másfél évtized alatt semmit sem fektettek berendezéseik felújításába. Többszöri igazgatóváltás után 2006 márciusában bevezették a csődeljárást, az átszervezési tervet pedig 2007 februárjában fogadták el. Tavaly augusztusban a nagybecskereki kereskedelmi bíróság leállította a csődeljárást, azonban az újraindulás eddig nem sok sikerrel járt, elsősorban számlájuk folyamatos zárolása miatt. Jelenlegi hiányuk 46,37 millió dinár.