2024. július 19., péntek

Nagybecskerek szociális eset

A városban 713 dolgozónak nincs egészségügyi biztosítása, sokan a nyugdíjaztatásra várnak, de vannak, akik 78 hónapja nem kaptak fizetést
Annak sem könnyű, aki még dolgozik

Nem kell gazdasági elemzőnek lenni, hogy bárki megjósolja, mi vár az idén Nagybecskerek gazdaságára. Ugyanis minden előjel azt mutatja, hogy még egy nehéz év elé néznek a Béga menti város dolgozói. Az egykori Jugoszlávia negyedik ipari központja volt Nagybecskerek, hanyatlása pedig a kilencvenes évek elején csúcsosodott. Sorra álltak le a termeléssel az egykori gyáróriások. Ma már csak papíron létezik a cukorgyár, a sörgyár, a harisnyagyár, a szőnyeggyár, kalapgyár stb. Az új ipari övezet létrehozásával 2006-ban némi javulás vette kezdetét, s ennek köszönhetően 2007-ben Nagybecskereket nyilvánították a legdinamikusabban fejlődő szerbiai városnak, ám a kényszerigazgatás, majd a polgármester letartóztatása újra visszafelé fordította a szekeret. A gazdag ipari múltú és szép jövő elé néző városból szociális eset lett. Közben pedig az újonnan megnyitott üzemekből egyre több panaszt hallani a dolgozók részéről, akik egyrészt kevesellik a fizetést, másrészt sokallják a munkát. Az üzemekben zömében fiatalok kapnak munkát, míg a tapasztaltabb, nyugdíj előtt álló dolgozók többsége a gyár bezárása után az utcára került. Ez utóbbiak közül sokan nyugdíjba se tudnak vonulni, mert az elmúlt években nem fizették utánuk a nyugdíjbiztosítási járulékot. De az utóbbi hónapokban ennél is nagyobb probléma az, hogy sokan egészségügyi biztosítás nélkül maradtak.

Mirko Malešev, az Önálló Szakszervezet nagybecskereki tanácsának elnöke szerint a Béga menti városban jelenleg 713 dolgozónak nincs egészségügyi biztosítása. Emiatt nemrég többször is beszüntették a munkát az IPOK kukoricafeldolgozó gyárban. De talán még rosszabb a helyzet a Naftagas Montažában, ahol 108 dolgozónak nem hitelesítették az egészségügyi könyvét. Közülük 33-an már két évvel ezelőtt nyugdíjba vonulhattak volna, de ezt nem tehetik, mert nem fizették utánuk a járulékot. Ráadásul, immár 78 hónapja nem kaptak fizetést. Hasonló a helyzet a MIP-ben is, amely Mile Dragić tulajdonában van. Minden jel arra utal, hogy rövidesen csődeljárást indul. A szakszervezet megpróbálja meggátolni az újabb elbocsátásokat, de kérdés, hogy ez sikerül-e neki. Ugyancsak az elmaradt járulékok miatt maradtak egészségügyi biztosítás nélkül a Banat seme dolgozói is. A cukorgyár (még megmaradt) dolgozói számára viszont jó hír, hogy a napokban másodszor is támogatást kapnak a Szolidaritási Alapból. Mirko Malešev szerint jó volna, ha megvalósulna a BEK húsgyár minapi bejelentése, hogy 155 dolgozóval márciusban újraindítják a termelést. A vezetéssel való eddigi tapasztalata azonban óvatosságra inti. A Šinvoz vasúti szerelvényjavító gyárban szerinte jó volna még több egykori dolgozót visszavenni.

A szakszervezeti vezető szerint a dolgozók helyzete az idén, különösen pedig őszre még nehezebb lesz. A szakszervezet megpróbál közös nevezőre jutni az illető gyár vezetésével és az önkormányzattal. Szerinte azonban a megoldások keresésében sokszor akadályt állít az állam, és nem utolsósorban a politikai oligarchia.