Már egy hete lassan, hogy lázban ég a szerbiai közvélemény, miután az újságírók kipattintották a hírt, hogy a Köztársasági Választási Bizottság elnök asszonya, az újvidéki Sonja Brkić és ugyanezen bizottság tagjaként tevékenykedő jelenlegi igazságügyi miniszter asszony, Snežana Malović a választási tevékenység kísérésével póttevékenységet vállaltak, ily módon duplázták a foglalkoztatottságukat, és nem mellékesen a fizetésüket is. Talán az még nem is keltett volna túlságosan nagy felháborodást, hogy halmozták a tisztséget, ugyanis Sonja Brkić a Szerbiai Legfelsőbb Bíróság bírájaként tevékenykedett, s emellett a Köztársasági Választási Bizottság elnöki tisztségét is betöltötte, a miniszter asszony pedig a miniszteri teendői ellátása mellett a választásokat is figyelemmel kísérte, ami eleve nem minősül ugyan törvénybe ütköző cselekedetnek, de erkölcsi háttere van a dolognak, mert ilyen fontos beosztású tisztségeket nem illik halmozni.
Talán ezen még nem is dühöngtek sokan, inkább azon, hogy e két funkció betöltéséért mennyi pénzt vágtak zsebre. Kiderült, hogy Sonja Brkić asszony egy év alatt bíróként és a választási bizottság vezetőjeként nem kevesebb, mint 4,6 millió dinárt vett fel fizetés címén, azaz 120 átlagfizetés járt neki. Nem sokkal marad mögötte az anyagiak tekintetében Snežana Malović miniszter asszony sem, aki a két tisztségért egy év alatt 3,15 millió dinárt, azaz 82 szerbiai átlagfizetést tudhatott magáénak. Ilyen ínséges időkben bizony azokat, akik alig tudnak egy átlagfizetést is összehozni havonta, ezek a csillagászati összegek felháborítják. A dolog hátteréhez tartozik az is, hogy tulajdonképpen nem járt volna nekik ilyen sok pénz a választási tevékenység kíséréséért, hiszen szabály szerint havonta mintegy 60 777 dinár volt a fizetésük, de mivel a választások után nagyobb összeg maradt, így saját maguk megemelték a havi járandóságukat. Volt, amikor ez az összeg elérte a 700 000 dinárt is egy-egy választási bizottsági tag esetében. Hogy a fizetésemelést valamivel indokolják, volt olyan nap, amikor 10 ülést is összehívtak s így méltán állíthatták, hogy ők éjt nappallá téve dolgoznak, s ezért megérdemlik a többletfizetést.
A kapzsiságnak egy ideig senki sem tudott határt szabni, talán úgy gondolták, hogy ez a végtelenségig mehet így, mígnem, az újságírók valami módon tudomást szereztek a dologról. Talán azt gondolták, hogy ezt még el lehet simítani, ugyanis mind a két fontos tisztséget betöltő hölgy úgy nyilatkozott, hogy ők nem követtek el visszaélést, mindent a törvény szerint tettek, s eszük ágában sincs lemondani bármelyik tisztségükről. Ekkor történt az, hogy egy választási bizottsági tag, név szerint Dejan Đurđević (egykor a Szerbiai Radikális Pártnak volt a tagja, újabban pedig a Tomislav Nikolić vezette Szerb Haladás Párthoz tartozik) magának Tomislav Nikolićnak eldicsekedte, hogy a választási bizottsági tagok között megegyeztek abban, hogy növelik a fizetésüket, és havonta rendszeresen szép összeget kapnak kézhez. Ebben egyetértettek valamennyien, párthovatartozástól függetlenül, s mindenki elfogadta a pénzt. Nikolić ezt megsokallta és mindent kiteregetett az újságíróknak. Ekkor derült ki hogy 2008 folyamán a Köztársasági Választási Bizottság az ott dolgozó tagoknak és munkatársaknak nem kevesebb, mint 182,5 millió dinárt fizetett ki. Fény derült arra is, hogy havonta akár 200 000 dinárt is hazavihettek az ott dolgozók.
Snežana Malović miniszter asszony a két tisztségért egy év alatt 3,15 millió dinárt, azaz 82 szerbiai átlagfizetést tudhatott magáénak
Miután Nikolić kitálalt, változtathatatlanná vált a helyzet, szépíteni a dolgokon nem lehetett, a pártokat is vádolták, hogy asszisztáltak ebben, s akkor végre a Demokrata Párt lépett, s lemondatta az egyébként demokrata párti Sonja Brkićet és Snežana Malovićot. Természetesen csupán a választási bizottságban betöltött tisztségüktől váltak meg, a másik munkahelyüket megtartották. Az alig két hónappal ezelőtt szült Snežana Malović miniszter asszony másfél hónappal a csecsemő világrajötte után bejelentette, hogy ő dolgozni akar és nem él a szülési szabadság lehetőségével, visszatért a munkahelyére. Valószínűleg azért tett így, mert keveselli a szülési szabadság idején járó 65 százalékos fizetést.
Még valami az írás végére. A szakértők azzal magyarázzák ezt az áldatlan helyzetet, hogy a törvény lehetőséget nyújt arra, hogy a közvállalatokban és az azokat irányító igazgatóbizottságokban szintén csillagászati összegeket fizessenek ki a tagoknak. Tehát nem az egyének a hibásak, hanem a rendszer. Ilyenkor azonban felvetődik a kérdés: 2000 óta nem volt elegendő idő megváltoztatni ezt a rossz rendszert?
Tegnap a délutáni órákban Jelena Trivan, a Demokrata Párt sajtófelelőse megerősítette, hogy a Köztársasági Választási Bizottságnak a DP soraiból kikerült tagjai valamennyien benyújtották lemondásukat. Őket már nyilvántartásba vették, és a soron következő képviselőházi ülésen napirendre kerül lemondásuk. A jegyzékben szerepel Sonja Brkić, a Köztársasági Választási Bizottság elnök asszonyának és Snežana Malović igazságügyi miniszternek a neve is. Tegnap a Szerb Haladás Párt soraiból kikerülő Dejan Đurđević is benyújtotta lemondását, ő sem kíván többé rész venni a Köztársasági Választási Bizottság munkájában. A közlemény értelmében azért kényszerült erre döntésre, mert a közvélemény helytelennek minősíti azokat az előírásokat, amelyek alapján a választási bizottság tagjainak munkáját díjazták. |