2024. július 18., csütörtök

Drága a csődeljárás

Hiába várták a horvátokat

Végnapjait éli a 2009 augusztusa óta csődeljárás alatt álló nagybecskereki Udarnik harisnyagyár. Többévi működésképtelenség után a csődeljárást a gazdasági minisztérium kezdeményezte, mert vagyonuk 76 százaléka állami tulajdonban van. Négyszer próbálták eladni, 620 millió dinárral indultak, de később 350 millióért sem kellettek senkinek. Közben a hitelezők közül senki se nyújtott be átszervezési tervet és nem kezdeményezte a felszámolást sem. Abból sem lett semmi, hogy átvegye őket a horvátországi Čakovec harisnyagyár, amit annak idején Mlađan Dinkić korábbi gazdasági miniszter jelentett be. Az volt az elképzelés, hogy a horvátok majd felújítják a gyárat, az elkövetkező három évben pedig ötszáz dolgozónak biztosítanak munkahelyet. Pedig a „horvát kapcsolatot” az is erősítette, hogy az Udarnik termékeit egykor Robert Prosinečki horvát labdarúgó, a belgrádi Crvena zvezda jelenlegi edzője is reklámozta.

A csődeljárás pedig tovább csökkenti a vagyonuk értékét. Mert csak 2011 decemberében az eljárás költségeire 1,87 millió dinár, ez év januárjában pedig 1,16 millió kellett. Ezt a pénzt pedig a gyár áru- és nyersanyagtartalékainak valamint a gépeknek az (ócskavasba való) eladásából biztosítják.

Az Udarnik magánosítása Nagybecskereken az elsők között kezdődött és 1993-ban a gyár 292 dolgozójának, illetve nyugdíjasának a kezébe került a részvények csaknem száz százaléka. Ezt 1997-ben megerősítette a legfelsőbb bíróság is. Egészen 2005-ig magánvállalatként dolgoztak, mivel a gazdasági bíróság jegyzékében az Udarnik részvénytársaságként volt nyilvántartva. Aztán 2005-ben megsemmisítették a harisnyagyár privatizációját és az új vagyoni viszonyok szerint a kisrészvényeseknek csak a gyár vagyonának a 4,3 százaléka maradt. A többségi tulajdon újra az állam kezébe került, amely azonban rossz gazdának bizonyult. A csődeljárás után a dolgozók átlagban ötezer eurós végkielégítéssel távoztak. Időközben a Béga menti városban harisnyagyárat nyitott az olasz Pompea cég (újabban Modital néven dolgozik) amelynek tulajdonosai azt mondják, hogy jól megy nekik.