2024. július 19., péntek

Gondolkodjunk dinárban

Az ország pénzügyi helyzetén javítana, ha kevesebb volna az euró alapú hitel
Radovan Jelašić (Fotó: MOLNÁR Edvárd)

Az elmúlt időszakban a közvélemény figyelme a pénzügyi szektor felé irányult és nagyon kevesen foglalkoztak a reális szektorral, vagyis a gazdasággal, pedig e téren is akadna tennivaló – hangzott el tegnap a szabadkai Regionális Gazdasági Kamara által szervezett tanácskozáson, amelynek témája Szerbia pénzügyi politikája volt, központi vendége pedig Radovan Jelašić, a Szerbiai Nemzeti Bank kormányzója.

A központi bank első embere előadásában elmondta, nem is olyan rég a hazai devizapiacon naponta akár 300, néha 400 millió euró értékű kereskedést is megvalósítottak, ám manapság ez a forgalom sokkal kisebb. Érdekes megjegyezni – mondta Jelašić –, hogy két évvel ezelőtt, amikor nagyobb volt a forgalom, senki nem beszélt spekulációról, most pedig mindenki a Fekete Pétert akarja megtalálni. Azért alakul az euró árfolyama a 99 dinár körüli szinten, mert januárban és februárban kevesebb euró jött az országba, mint amennyi kivándorolt. A központi bank az első negyedévben a devizát csak árulta, de nem vásárolta. Remélhetőleg a második és harmadik negyedévben változik majd a helyzet. A napi pénzforgalmat fenn kell tartanunk, de a túlzott árfolyamingadozásokat lassítani kell. Emiatt devizatartalékainkat is piacra bocsátjuk – emelte ki Radovan Jelašić. A bankkormányzó szólt Szerbia európai uniós felzárkózásáról is.

– Szerbia előtt igen nehéz, legalább 10-15 évig tartó út áll, amíg nem vezetjük be az eurót. Az ország pénzügyi rendszerét illetően sokkal jobb lenne a polgárok és a vállalatok szempontjából is, ha több lenne a dinárhitel, mint az euró alapú hitel. Nagyon sokan úgy döntenek, hogy euróhitelt vesznek fel, mert úgy gondolják, hogy olcsóbb, pedig ez nem így van. Ugyanakkor nincs is más lehetőség, amit szintén meg lehet érteni. Addig, amíg a polgárok nem bíznak a bankra 10-20 évre szóló dinárbetéteket, nem lehet dináralapú hitelt sem igényelni. Minél több a dinár, annál stabilabb a pénzrendszer is. Ezért lenne fontos, hogy ne csak a nemzeti bank, hanem a kormány is többet foglalkozzon a témával, ám – hangoztatja a bankkormányzó – még mindig nagyon nehéz olyan politikust találni, aki dinárban gondolkodik.

Előadásában elmondta azt is, hogy több esetben politikai akarat szükséges az ország fejlődését illetően. Így van ez a tíz közúti folyosó kiépítésével is, amelynek megvalósításához már megvan a szükséges pénzösszeg.