2024. szeptember 8., vasárnap

A tartozások elévülnek, de…

Sor kerülhet-e kényszermegfizettetésre?

Sok háztartásban előfordul, hogy ilyen vagy olyan okból nem fizetnek be egyes számlákat, halmozódnak a kommunális költségek, késnek az árambefizetéssel vagy a telefonhasználat díjának törlesztésével, akár hónapokon át ott hever a fűtésszámla. Mindezek a tartozások a kötelmi viszonyokról szóló törvény értelmében egy év után elévülnek. Ezt követően azonban kényszermegfizettetésre kerülhet sor, amit a polgár egyedül úgy kerülhet el, hogy idejében kifogást emel.

A Szerbiai Fogyasztók Nemzeti Szervezetében (NOPS) arra hívják fel a figyelmet, hogy ha valakit beperelnek elévült tartozása miatt, és végzést kap a végrehajtótól, 8 napon belül feltétlenül emeljen kifogást, és hivatkozzon az elévülésre, mert csak így tudja megakadályozni a kényszermegfizettetést. Marko Dragić, a NOPS jogi tanácsadója hangsúlyozza, tévedés azt hinni, hogy 12 hónap elteltével a tartozást nem hajthatják be a polgáron, vagy hogy a végrehajtatótól érkező végzés átvételének elutasításával megoldható az ügy. Az elévülés intézményét nem alkalmazzák automatikusan, hanem kizárólag abban az esetben, ha az adós 8 napon belül hivatkozik erre. Ha elmulasztja, költsége a sokszorosára duzzadhat, adósságát kíméletlenül behajtják. A bíróság nem foglalkozik a határidőkkel, ezekre a fogyasztónak kell odafigyelnie. Az adós az elévülésre való hivatkozását a végrehajtón keresztül juttatja el a bíróságnak, amely majd határozatot hoz az adósság megfizettetésének leállításáról.

A fogyasztóvédelmi törvény szerint tilos az elévült tartozások kifizetésétől tenni függővé a szolgáltatások újbóli visszaállítását, a gyakorlatban azonban ez mégis előfordul. „A mobil- és kábelszolgáltatóknak joguk van megvonni a szolgáltatást azoktól, akik két hónapig nem fizetnek” – mondja Dragić. Egyébként azt tanácsolja, hogy egy évig őrizzük a befizetési bizonylatokat, mert előfordulhat, hogy szükség lesz rájuk.