2024. szeptember 8., vasárnap

Áremelést hozott az euró bevezetése

Felkerekítették az árakat az átváltás során Horvátországban

Horvátország január 1-jén csatlakozott az euróövezethez, búcsút mondva valutájának, a kunának. A polgárok az átváltás után arra panaszkodnak, hogy egyes kereskedők arra használták ki az euró bevezetését, hogy emelték az árakat. Andrej Plenković horvát miniszterelnök tegnap összeült a miniszterekkel és a fogyasztóvédelmi szervezetek képviselőivel. Rámutatott arra, hogy az euró bevezetése nem ok arra, hogy emeljék az áruk és a termékek árát. A kormány hivatalos weboldalán az áll, hogy a fogyasztót nem lehet hátrányos helyzetbe hozni, az euró bevezetése nem lehet ok a termékek árának emelésére.

A polgárok a közösségi oldalakon méltatlankodnak a jelentős drágulás miatt. Rámutatnak arra, hogy nemcsak a termékek drágultak meg az üzletekben, hanem az olyan szolgáltatások is mint a fodrászat vagy a parkolási díj. A legtöbben arra panaszkodnak, hogy felkerekítették az árakat az átváltás során.

Például ha valami 13 kunába került, lehet, hogy most 2 euró, ami jelentős drágulás.

Croatia's Prime Minister Andrej Plenkovic and Ursula von der Leyen, President of the European Commission, inspect Croatian euro coins in Zagreb, Croatia, Sunday, Jan. 1, 2023. Croatia switch

Andrej Plenković a Zágrábba látogató Ursula von der Leyennel a horvát eurófémpénzt vizsgálja (Fotó: Beta/AP)

A méltatlankodók több példát is említenek. A férfi hajvágás ára 600 kuna volt, most pedig 10 euróra kerekítették fel. Legnagyobb mértékben a kávé drágult meg.

Értesítettek minket, hogy az egyik helyen a kávé két kunával többe kerül – fogalmazott Ana Knežević, a fogyasztóvédelmi egyesület elnöke. Mint mondta, ez minden olyan országban megtörtént, amely belépett az eurozónába, például Szlovéniában, Ausztriában és Olaszországban is. Figyelmeztettünk, hogy Horvátország sem lesz kivétel.

A legtöbb kereskedelmi lánc felfelé kerekítette az árakat az átváltás során, de nemcsak a kereskedők, hanem a vállalkozók és a különböző szolgáltatók is, akik 10-15 százalékkal növelték a díjakat. A kereskedelmi láncok hónapról hónapra emelik az árakat, most pedig az euró átváltásánál próbálják becsapni a vásárlókat – jelentette ki tegnap Davor Filipović gazdasági miniszter, az említett láncok vezetőivel tartott találkozó után. A tárcavezető a sajtótájékoztatót követően kiemelte, az infláció 13,5 százalék, amire az élelmiszerek és alkoholmentes italok ára van legnagyobb hatással. Mindenkinek mondom, aki az állampolgárok rovására akarja felhasználni az átváltást, hogy ez nem fog működni. Hozzátette, partnerként tekintenek a kiskereskedelmi láncokra, jóhiszeműen jártak el, de erre nem számítottak. A lehetséges lépésekkel kapcsolatban elmondta, a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat miatti, úgynevezett feketelistáról az árak széles körű befagyasztásáig minden terítéken van. A válság terhét mindenkinek viselnie kell, elfogadhatatlan, hogy a válságban valaki a nyereséget próbálja meg növelni az állampolgárok terhére – fejtette ki a miniszter.

Nyitókép: Croatia's Prime Minister Andrej Plenkovic and Ursula von der Leyen, President of the European Commission, inspect Croatian euro coins in Zagreb, Croatia, Sunday, Jan. 1, 2023. Croatia switch