2024. július 18., csütörtök

Többet kérnek, de odaadnák kevesebbért is

Április harmincadikán lesz a nagybecskereki sörgyár harmadik eladási kísérlete
Marad a sörgyár, vagy helyén tömbházak épülnek?

Miután tavaly ősszel másodjára sem talált vevőre a nagybecskereki sörgyár (ZIP) – mivel egyetlen érdeklődő sem jelentkezett –, ezért Dragan Božić csődeljárási igazgató bejelentette, hogy április 30-án még egy kísérletet tesznek a gyár eladására. Ezúttal 188 millió dinárért kínálják a város központjában levő ügyviteli épületet, a termeléshez szükséges teljes felszerelést, a spirituszgyárat, a raktárakat, valamint a nagykikindai és a Petrovac na Mlavi településen levő üzlet- és raktárhelyiségeiket. Az összeg 11 millió dinárral magasabb, mint az előző két eladási kísérletkor. Ugyanakkor a pályázati felhívásban hangsúlyozzák, hogy a megjelölt eladási összeg nem kötelező, vagyis nem a lehető legkisebb, magyarán: minden megegyezés lehetséges, olcsóbban is eladhatják, ha azt a hitelezők tanácsa jóváhagyja.

A két sikertelen eladási kísérlet után nehéz megjósolni, hogy ezúttal lesznek-e érdeklődők. Egyes vélemények szerint legutóbb azért nem volt vásárló, mert a közelmúltban a város tulajdonába került a sörgyár kéthektárnyi telke, pedig sokak számára éppen az lett volna legvonzóbb a cég megvásárlása során.

Nem hivatalos értesülések szerint komoly tárgyalások folynak a lehetséges befektetőkkel, erre rövid minapi nyilatkozatában utalt Mileta Mihajlov polgármester is. Annyit mondott, hogy folynak a tárgyalások nemcsak a sörgyár, hanem a Banat Seme agóniájának lezárásáról is, a végkifejlet pedig április végére várható.

Nagybecskerek egyik első ipari létesítményét (1745) 2003-ban magánosították, Momčilo Rajić 912 ezer euróért vásárolta meg, 2006 tavaszán azonban leálltak, ennek következtében munka nélkül maradt 250 dolgozó, akik már évek óta nem kapnak semmilyen juttatást. A gazdát többször letartóztatták, jelenleg is több bíróságon folyik ellene eljárás. Tavaly megkezdte a gyár felszerelésének elszállítását, amit a dolgozók megakadályoztak. Ezt követően a nagybecskereki önkormányzat (mint az egyik hitelező) kezdeményezte a csődeljárás elindítását, hogy elkerüljék a vállalat automatikus törlését a jegyzékből. A sors fintora, hogy Nagybecskerek legismertebb rendezvénye a

Sörnapok, amely évek óta az egykor jó nevű becskereki sör nélkül zajlik.