Új munkahelyeket megnyitó cégvezetőket fogadott tegnap Bojan Pajtić tartományi kormányfő és Miroslav Vasin tartományi munkaügyi, foglalkoztatási és a nemek egyenjogúságával foglalkozó titkár a báni palotában. A tartomány az elmúlt öt évben több mint 27 ezer embernek segített, hogy munkához jusson, és ez nem kis teljesítmény, ha figyelembe vesszük, hogy egy új munkahely megnyitása 130 ezer dinárba kerül – emelte ki Bojan Pajtić. Legyen szó a fejlettebb térségekről, például Ópázováról, vagy a fejletlenebb falvakról, mint Beodra, az új munkahelyek megnyitását serkentő támogatások mindenhova eljutnak – mondta a tartományi kormányfő.
Bojan Pajtić átnyújtja a támogatási szerződést a Mondex textilipari vállalat igazgatójának (Dávid Csilla felvétele)
MiroslavVasin kifejtette, hogy a tartományi költségvetés módosítása után sikerült 117 millió dinárt elkülöníteni, ebből az összegből Vajdaságban több mint 900 embernek biztosíthatnak új munkahelyet. Az idén 433 millió dinár állt rendelkezésre új munkahelyek megnyitására, ennek köszönhetően 2 ezer személy juthatott álláshoz, további 2500 -nak pedig a helyi önkormányzatokkal közösen tudtak munkát adni. A támogatásban részesült munkaadók között mindig van olyan, aki nem tiszteli a megállapodásokat, ilyen esetben vissza kell szolgáltatniuk az eszközöket a tartománynak. Az új foglalkoztatási program keretében 440 munkaadónál 1526 új munkahely nyílt meg, az év végéig további 2 ezer embernek segítenek elhelyezkedni – mondta Vasin.
Bogomir Bojić a Mondex textilipari vállalat igazgatója az újságíróknak elmondta, hogy a beodrai és a szondi üzemekben olasz és német cégek számára állítanak elő ruházatot. A tartomány segítsége sokat jelent, hiszen a támogatásból új gépeket vásárolnak, és ez lehetővé teszi az új alkalmazottak foglalkoztatását.
„Nálunk sajnos a rossz gazdasági helyzet tartós besorolási kategória. 30 éve dolgozom a gazdaságban, s ez alatt az idő alatt a körülmények szinte mindig nehezek voltak. Vajdaságban nem találni két-háromnál több textilipari gyárat, amelyben 100-nál több munkást foglalkoztatnak, míg régen 30-40 ezren dolgoztak ebben a szakmában. Jobb gazdasági feltételek mellett fel lehet éleszteni a textilipart, hiszen az embernek nemcsak ennie, hanem fel is kell öltöznie. Személy szerint jobbnak tartom a külföldi partnert, mint a külföldi befektetőt. Ez nagy gond nálunk, mert a külföldi befektetők 4-5 vagy akár 10 ezer eurónyi egyszeri támogatást is kínálnak a munkásoknak, viszont nagy részük néhány év után bezárja a gyárat és hatalmas problémákat hagyva maguk után elhagyja az országot” – magyarázta Bojić.
A vállalatok közül a foglalkoztattak számát illetően kiemelkedik többek között a 153 új munkahelyet megnyitó törökbecsei Serbia Maniffature, a 82 új munkahelyet megnyitó beodrai Mondex, a 60 munkásnak keresetet biztosító temerini FKL.