2024. szeptember 5., csütörtök

Egyes dolgozók megszenvedték az inflációt

A reálbérek csökkenése még tavaly októberben kezdődött, amikor a fizetések ténylegesen 0,8 százalékkal voltak alacsonyabbak 2021 azonos időszakához képest. Ezt nem minden ágazat szenvedte meg egyformán.

(Fotó: Dávid Csilla)

(Fotó: Dávid Csilla)

A reálkeresetek csökkenése folytatódott, így a pénzügyminisztérium adatai alapján márciusban a fizetések átlagban 1,5 százalékkal alacsonyabbak voltak, mint egy évvel korábban. Az infláció mérséklődése miatt már nem csökkentek olyan mértékben a reálbérek, az idei első hat hónapban mindössze 0,1 százalékkal. Az állami szektorban dolgozók különösen érintettek. Áprilisban a nettó fizetések 3,3 százalékkal voltak alacsonyabbak 2021 azonos időszakához képest, márciusban pedig 5,4 százalékkal alacsonyabbak, mint tavaly márciusban. A legkedvezőtlenebbül az állami vállalatokban dolgozók jártak, az idén márciusban 13,8 százalékkal kerestek kevesebbet, mint egy évvel korábban.

Az oktatás és a kultúra területén a nettó fizetés reális visszaesése még 2021 szeptemberében elkezdődött, tehát már 18 hónapja tart. Siniša Mali pénzügyminiszter szerint kumulatívan kell számolni a béreket, vagyis számításba kell venni a 2022. márciusi reálbérek csökkenését is. Ha így teszünk, akkor az említett szektorban az idén márciusban több mint 5 százalékos a visszaesés 2021 azonos időszakához képest. Az egészségügyi dolgozók sem jártak jól. A reálbérek csökkenése még 2021 decemberében megkezdődött, két év alatt az idén márciusban 8,7 százalékkal voltak alacsonyabbak.

Csupán a nyugdíjasok könyvelhetnek el nyereséget, hiszen az idén márciusban 5 százalékkal emelkedett az ellátmányuk. Ez viszont relatív, mivel tavaly márciusban a nyugdíjak reálisan 3,4 százalékkal csökkentek, így tényleges növekedésük mindössze 1,4 százalékos. Az idősek ellátmánya 2021 novemberétől 2023 januárjáig csökkent, majd emelkedni kezdett.