2024. szeptember 5., csütörtök

Tízmillió dinár talajminta-vizsgálatra

Tartományi támogatás mezőgazdasági szakszolgálatoknak

A Mezőgazdasági Víz- és Erdőgazdálkodási Titkárság az idén is támogatja a talaj termékenységének vizsgálatát annak érdekében, hogy a termelők a megfelelő eljárásokkal tudják művelni a szántót. A tartományi titkárság 10 millió dinárt különített el erre a célra.

A támogatott szakszolgálatok képviselői Dragica Ilićtyel (Fotó: Dávid Csilla)

A támogatott szakszolgálatok képviselői Dragica Ilićtyel (Fotó: Dávid Csilla)

A Vajdaság mind a 12 mezőgazdasági szakszolgálata, valamint az újvidéki Növénytermesztési és Konyhakertészeti Intézet részesült támogatásban. A tartományi titkárság 3070 minta kivizsgálását finanszírozza. A tartományi kormány épületében tegnap Dragica Ilić tartományi mezőgazdasági titkársegéd nyújtotta át a támogatási szerződéseket a mezőgazdasági szakszolgálatok képviselőinek.

– A tartományi titkárság fontosnak tartja a termőföldek termékenységének ellenőrzését. A termelők a mezőgazdasági szakszolgálatoknál jelentkezhetnek, s ez a szolgáltatás teljesen ingyenes. Arra kérem a termelőket, hogy végeztessék el az elemzést a parcellájukon, hiszen ezáltal fejleszthetik a termelésüket. Fontos, hogy a költségvetés módosításával további 32 millió dinárt fordítunk a mezőgazdasági szakszolgálatok támogatására – fogalmazott Ilić.

Josip Češljar (Fotó: Dávid Csilla)

Josip Češljar (Fotó: Dávid Csilla)

Josip Češljar, a zentai mezőgazdasági szakszolgálat igazgatója elmondta, hogy a tartományi titkárság 2004 óta biztosít a termelőknek ingyenes talajminta-ellenőrzést. A zentai mezőgazdasági szakszolgálat a pályázati feltételeket sikeresen teljesítette, így 180 talajminta vizsgálata válik lehetővé Zenta, Csóka és Magyarkanizsa községek területén. Az önkormányzatok pályázatai is sokat jelentenek, segítséget nyújtanak a termelőknek, hogy ingyen végeztessék el az elemzést. Ez főleg most fontos, amikor drága a műtrágya. Tehát ez úgy működik, hogy a termelők elhozzák a mintákat, mi pedig elvégezzük az elemzést a laboratóriumban. A termelők megadják a vetési tervet és az alapján tőlünk megkapják az ajánlatot, hogy mivel kell trágyázni, mikor és milyen mennyiségben – fejtette ki Josip Češljar.