2024. szeptember 12., csütörtök

Bulgária leállítja a Balkáni Áramlatot?

Szakértők erre kevés esélyt látnak

Jelenleg nem kell attól tartani, hogy Bulgária leállítja a gázszállítást a Balkáni Áramlaton keresztül, mivel abban az esetben nagy összegű kötbért lenne kénytelen fizetni Szerbiának és Magyarországnak, ami nem lenne kifizetődő a számára – írja a Politika. Szerbia éppen fellélegezett arra a hírre, hogy az Európai Unió tagállamai nem tiltják be az orosz gáz és kőolaj importját, amikor Bulgária bejelentette, hogy leállítja a gáz szállítását Szerbia és Magyarország irányába abban az esetben, ha az oroszok rubelben fizetnének a gáztranzitért. Ez nem jó hír Szerbia számára, mivel ha a bolgárok ezt megteszik, a Balkáni Áramlaton keresztül nem érkezik gáz sem Szerbia, sem Magyarország irányába. Ez katasztrófa lenne Szerbia számára, ugyanis az udvarnoki tároló tartalékai csupán a következő két hétre lennének elegendőek.

Srećko Đukić közgazdász, volt nagykövet elmondta, hogy Bulgária kisebb részben függ az orosz gáztól, mivel Azerbajdzsánból is vásárol földgázt, évente mintegy 1 milliárd köbméter gázt importál az országból, így a Balkáni Áramlat nélkül is energetikailag biztonságban van.

– Szerbia azonban más helyzetben van, mivel az egész gázszektor a Gazpromtól függ. Az energiabiztonságról az államnak kellene gondoskodnia, nem pedig egy gázmonopolistának.  Reménytelen lesz a helyzet, ha leállítják a gázszállítást a Balkáni Áramlaton keresztül.  Magyarországon keresztül is jöhetne gáz, az európai gázrendszerből, de jelenleg kevés az az ország, ahol van az energiahordozóból. Ezenkívül Ukrajnán keresztül is érkezhet orosz gáz, mivel a Gazprom az ukrajnai gázvezetéken szállítja a földgázt Európába – közölte Đukić.

Hozzátette, hogy Szerbia egyetlenegy gazdasági szankciót sem vezetett be Oroszország ellen, a szerb kőolaj- és földgázipar pedig az oroszok kezében van, így továbbra is számíthatunk a földgáz zavartalan ellátására, a legjobb árakkal.

Mitar Kovač, az euroázsiai biztonsági fórum alapítója elmondta, hogy a közeljövőben nagyobb nyomás nehezedik Szerbiára az energetika területén is. Úgy értékelte, hogy az Egyesült Államok  megengedheti magának, hogy betiltsa az orosz olaj- és földgázimportot, az európai országok azonban ezt nem engedhetik meg maguknak jelentősebb következmények nélkül. Mint arra rámutatott, Európa  jelenleg nem képes meglenni orosz gáz nélkül, és Oroszország nem állítja le a gázszállítást, kivéve, ha   folytatódnak a nyugati szankciók.