2024. szeptember 12., csütörtök

Az árfolyam tartható, de ez nem elég a gazdasági növekedéshez

Szerbia hosszú ideig sikerrel fékezheti a nagy árfolyam-ingadozást, de ez attól is függ, mennyi lesz a közvetlen külföldi beruházás – állapította meg Milojko Arsić közgazdász, a Belgrádi Egyetem tanára annak kapcsán, hogy a Szerb Nemzeti Bank az év eleje óta majdnem egymilliárd eurót adott el a dinár árfolyamának védelme céljából. Szerbiának hosszabb ideje külkereskedelmi mérleghiánya van, és ezt a helyzetet a közvetlen külföldi tőkebefektetésekkel és a nemzetközi piacon történő hitelfelvétellel oldja meg, a gazdasági fejlődéshez azonban nem elegendő a stabil árfolyam – vélekedik a szakértő.

(Fotó: Beta)

(Fotó: Beta)

– A dinár-euró arány stabilitása a magas, most több mint 15 milliárd euróra tehető devizatartalékoknak köszönhetően viszonylag hosszú ideig fenntartható, de ehhez az is hozzájárul, hogy a deviza eladásával minden alkalommal dinárt vonnak ki a forgalomból. Ugyanakkor ennek folytán csökken a gazdaság fizetőképessége, és recessziós hatás lép fel. A szerbiai gazdaság viszonylagos versenyképességéhez mérten a dinár túlértékelt, és ezt az is bizonyítja, hogy a külkereskedelem hosszabb ideje mérleghiányt mutat, amit a külföldi tőke viszonylag nagymértékű beáramlásával ellensúlyoznak. A valuta túlértékelése következtében a gazdaság versenyképessége csökken, az infláció ugyanis viszonylag magas, az árfolyam viszont stabil. Szerbia gazdasága nagymértékben függ a külföldi tőke beáramlásától, ennek hiányában a devizatartalékokhoz kell nyúlni – magyarázta Arsić.

Szerinte az árfolyam tartósan ugyanazon a szinten maradhatna, ha Szerbia úgy döntene, hogy a horvátországihoz, az észak-macedóniaihoz vagy a bosznia-hercegovinaihoz hasonló monetáris politikát folytat. „Ez azonban  azt jelentené, hogy lemondnunk a mostani modellről, és elfogadjuk a rögzített árfolyam politikáját, ami nem biztosítja a gazdasági növekedést. A túlértélkelt árfolyam gátolja a gazdasági fejlődést. Ez a helyzet Horvátországgal, ahol 25 éve nem történt nagyobb ipari befektetés. A valuta stabil, de nincs jelentősebb gazdasági bővülés. Horvátországban az árak euróban túlértékeltek, beleértve a munka árát is” – nyilatkozta Arsić az N1-nek.