A Tartományi Mezőgazdasági, Víz- és Erdőgazdálkodási Titkárság évek óta támogatja a biotermelőket, akik az idén is kapcsolható eszközök, gépek és felszerelések beszerzésére pályázhattak. A tartományi kormány épületében tegnap Dragica Ilić tartományi mezőgazdasági titkársegéd nyújtotta át a támogatási szerződéseket az organikus termelőknek. A pályázat keretösszege 14 millió dinár.
– A tartományi titkárság 2017 óta támogatja a biotermelőket, akkor 3 millió dinár volt a támogatási összeg, jelenleg pedig 14 millió dinár. Az organikus termelés nagy hangsúlyt fektet a fenntarthatóságra és a környezetvédelemre. A tartományi mezőgazdasági titkárság egy munkacsoportot alakít, amely az organikus termesztés fejlesztését tűzte ki célul Vajdaság területén. Fontos, hogy növeljük a bioélelmiszerek előállítását, valamint az organikus termelők számát, ami hozzájárul a gazdaság fejlesztéséhez – fejtette ki Ilić.
Tóth Zoltán mezőgazdasági titkárhelyettes elmondta, hogy a tartományi titkárság 14 nyertes pályázóval írt alá támogatási szerződést az organikus termelés területén.
– A sikeres pályázók ennek a támogatási vonalnak köszönhetően az organikus termesztésben használatos kapcsolható eszközöket, gépeket és berendezéseket vásárolhattak. Az organikus termesztés gazdasági, környezetvédelmi és közegészségügyi szempontból is jelentős. Hozzájárul a talaj egészségének megőrzéséhez és javításához, ami hosszú távon fenntarthatóbbá teszi a mezőgazdasági gyakorlatokat. Ezenkívül csökkenti a vegyi anyagok és műtrágyák használatát, ami kedvező hatással van a környezetre és az emberek egészségére. Elősegíti a biodiverzitás fenntartását is. Az organikus termékek iránti kereslet növekedése gazdasági előnyökkel jár a termelők számára, mivel magasabb árakon értékesíthetők az organikus biotermékek – fejtette ki Tóth Zoltán.
A tóthfalusi Csíkos Árpád 20 éve foglalkozik biotermeléssel családi vállalkozás keretében.
– Húsz hektárnyi területet művelünk, a fő tevékenységünk a zöldségtermesztés. A támogatásból egy földalatti csöpögtetőrendszert fogunk telepíteni. Ilyen típusú öntözőrendszerünk már van, és nagyon jók a tapasztalataink, ugyanis sokkal kevesebb energia felhasználásával, hatékonyabban tudunk öntözni. A biotermelésnek is célja, hogy minél kevesebb energiát használjunk el. Nagyon sokat jelent a tartományi mezőgazdasági titkárság támogatása, nélküle nehezen lehetne ilyen beruházásokat megvalósítani – fogalmazott Csíkos Árpád.
Nyitókép: A támogató szerződés átnyújtása, Tóth Zoltán balról az első (Fotó: Dancsó Áron)