2024. szeptember 11., szerda

Tízezer dinár a tanügyi dolgozóknak

A kormány ajánlása: minden önkormányzatnak egyszeri támogatásban kell részesítenie a gyermekintézményekben dolgozókat

Tegnap megkezdték az egyszeri támogatás kifizetését a tanintézmények foglalkoztatottjainak és a tudományos tevékenységet végzőknek. A korábbi bejelentéssel összhangban 10 000 dinárt kapnak az államtól. Az első kifizetési napon a kiemelt jelentőségű középiskolák (pl. matematikai vagy nyelvi gimnáziumok) tanárainak és más foglalkoztatottjainak, valamint a diákotthonok alkalmazottainak számlájára érkezett meg az összeg, ma a felsőoktatási intézményekben dolgozók és a tudományos munkások kapják meg, pénteken pedig az általános és középiskolákban dolgozók. Ezt Siniša Mali pénzügyminiszter jelentette be a közszolgálati televízió (SZRT) műsorában. Ezúttal több mint 130 000 közszektori foglalkoztatott részesül támogatásban, és erre 1,6 milliárd dinárt különítettek el a költségvetésből.

– Nem veszünk fel kölcsönt, a költségvetésben is azt irányoztuk elő, hogy nem megyünk a nemzetközi tőkepiacra. Pillanatnyilag körülbelül 160 milliárd dinár van a számlánkon, abból folyósítjuk a segélyt, számunkra ez beruházás. Az államadósság most a bruttó hazai termék (GDP) 52,3 százalékán áll, jóval a maastrichti szerződésben megállapított 60 százalékos szint alatt – közölte Mali, kitérve arra is, hogy a 16–29 éves fiatalok május 16-ától jelentkezhetnek az újabb 100 eurós támogatásra, amit június első napjaiban kapnak meg. Jelezte, hogy a kormány mai ülésén várhatóan ajánlást fogadnak el arra vonatkozóan, hogy az önkormányzatok utaljanak ki egyszeri segélyt az óvodákban és a bölcsödékben dolgozóknak. A gyermekintézmények a községek és városok illetékességébe tartoznak, némely önkormányzat már át is utalta a támogatást, a kormánydöntés pedig azokra vonatkozik, amelyek még ezt nem tették meg.

A pénzügyminiszter emlékeztette az adóköteles kereskedőket, szolgáltatókat, hogy már csak nap maradt május 1-jéig, amikor mindannyian kötelesek áttérni az új adóztatási rendszerre. „Minden egyes alkalommal, amikor valaki nem ad ki adómemóriás pénztárgépi számlát, az adó 10 vagy 20 százalékát a saját zsebébe teszi, és nem a költségvetésbe, hogy segíthessünk azoknak, akik erre a legjobban rászorulnak.” Mali kiemelte, nem igaz, hogy elegendő az is, ha a kereskedőnek szerződése van a pénztárgép beszerzőjével, hanem aktiválni kell a rendszert, és megkezdeni a számlák kiadását, amire országszerte mintegy 200 000 helyen több mint 140 000 vállalkozás köteles. „A vendéglőkben többé nincs értelme megkérdezni, hogy készpénzben vagy kártyával fizet-e a vendég. Vigyék ki a számlát, aztán majd a vendég eldönti, hogyan fizet.”

Mali elmondta még, hogy május 1-jétől az állami szektorban bevezetik az elektronikus számlázási rendszert.

– Tíz és fél ezer közvállalat és helyi önkormányzat kapcsolódott az e-faktúrázási rendszerhez, melyben nincs többé papíralapú számlázás. Az év végéig a magánszektort is bevonjuk, és lehetővé válik, hogy az áfát egy-két napon belül visszajuttassuk – mondta a miniszter, aki a tegnapi tévés szereplését is kihasználta arra, hogy felhívja mindazoknak a fiatal anyáknak a figyelmét, akiknek az idén született gyermeke, és nincs saját lakása, háza, hogy községükben vagy városukban jelentkezzenek a kormány gyermekvállalást ösztönző programjára, melynek jóvoltából akár 20 000 eurós támogatást is kaphatnak első lakóingatlanjuk megszerzéséhez.