2024. szeptember 13., péntek

Húsz év alatt több mint 200 millió eurós bevétel az EXIT-ből

Az újvidéki TIM Centar felmérése szerint az ország legnagyobb zenei fesztiválja, az EXIT, az idén újabb 18,8 millió eurós bevételt hozott Újvidéknek és Szerbiának. A fesztivál 20 évvel ezelőtti alapítása óta az ország gazdaságának immár összesen több mint 200 millió eurós haszna volt a világhírnévre szert tett rendezvényből, és ennek többszörösére rúg a város és az egész ország nemzetközi népszerűsítésének értéke.

A járvány kezdete óta az idei EXIT volt az első nagy zenei fesztivál Európában, és a külföldi látogatók számát tekintve megütötte a 2009. évi rekordot, amikor is a Péterváradi várban szórakozó zenerajongók 61 százaléka más országból érkezett. A nyugat-európai közönség a 23,5 százalékos részvétellel átvette a vezető szerepet a kelet-európaitól (10,6%) és a más kontinensekről érkezőktől (8,1%). Az összesített adatok szerint a fesztivál 4 napja alatt a világ 70 országából több mint 180 000 látogató lépte át a rendezvény kapuját, a külföldiek közül a legtöbben Franciaországból, Németországból, Magyarországról, Törökországból, az Egyesült Államokból, Olaszországból és a térség országaiból érkeztek. Érdekes, hogy majdnem 1000 százalékkal nőtt a franciák száma, ugyanis az idén összesen mintegy 2000-en voltak, ugyanakkor az utazási korlátozások miatt a britek a szokásosnál kisebb számban jelentek meg.

Akárcsak a korábbi években, a látogatók 90 százaléka kizárólag a fesztivál miatt jött. A megkérdezettek 97 százaléka úgy nyilatkozott, hogy javult a városról alkotott véleménye, illetve hogy ugyanaz a benyomása, mint korábban. A fesztivál egészét a nyilatkozók rekordmagas, 4,53-as osztályzattal értékelték, ha pedig csak a külföldiek válaszait vesszük figyelembe, akkor ez az érték nem kevesebb 4,83-nál!

A látogatók az itt töltött napokban átlagban 451 eurót költöttek fejenként, többet, mint 2019-ben, amikor ez az összeg 420 eurót tett ki. A legtöbb pénzt a más kontinensekről érkezettek hagyták itt (szálláshelyre, élelemre, itteni útiköltségre, belépőjegyre stb.), átlagban 755 eurót, utánuk a nyugat-európaiak következtek 679 euróval. Az idén majdnem 10 százalékkal többen béreltek magánlakást, mint a korábbi években, úgyhogy a vendégek összesen 46 százaléka a magánelhelyezést választotta. Az átlagéletkor 26,1 év volt, a korábbi években végzett felmérések eredményeihez (27 év) képest némileg csökkent. A fesztiválozóknak több mint a fele először volt az EXIT-en, a külföldieknek pedig több mint a 70 százaléka.

Tekintettel a pandémiás időkre, a Tim Centar munkatársai azt a kérdést is feltették a várban szórakozóknak, hogyan hatott mentális egészségükre, azaz lelkiállapotukra az EXIT-re való eljövetel; 82 százalékuk kedvezően értékelte a hatást. Az EXIT társadalmi dimenzióira vonatkozóan a válaszadók 78 százaléka azt mondta, hogy szerinte a zenei fesztiválok előidézhetnek társadalmi változásokat, de 89 százalékuk (a hazai látogatóknak pedig a 92 százaléka) kimondottan ellenezte, hogy az EXIT-et bekapcsolják a pártpolitikai tevékenységbe. A közvélemény-kutatást a TIM Centar munkatársai a reprezentatív mintavétel elve szerint végezték el; 1162 látogatót kérdeztek meg.