2024. szeptember 12., csütörtök

A szaúdi királyság is vásárol szerbiai húst és tejet

Márciusban utalják át a területalapú támogatást

Szaúd-Arábia megnyitja piacát a szerbiai agrártermékek előtt: marha- és bárányhúst, tejet és tejtermékeket szállíthatunk a 33 millió lakosú közel-keleti országba.

Ezt Branislav Nedimović mezőgazdasági miniszter közölte tegnap a Szerbiai RTV műsorában. Emlékeztetett arra, hogy Szerbia kereskedelmi megállapodásokat kötött a világ negyedik legnépesebb államával, Indonéziával is. A délkelet-ázsiai országba először almát és kukoricát szállíthatunk, később várhatóan más termékeket is. A miniszter arról is tájékoztatta a nyilvánosságot, hogy folynak a tárgyalások két nagy, potenciális beruházóval, egy egyiptomival és egy kínaival. „Mindkettő kukoricafeldolgozással és glükózgyártással, gyógyszeripari termékek előállításával foglalkozik, prémium kategóriás végtermékekről van szó. Elképzelésük szerint félmillió tonna kukoricát dolgoznának fel minálunk. Márciusban e beruházás kapcsán Szerbiába látogat az egyiptomi mezőgazdasági miniszter” – mondta a tárcavezető, de ennél többet – akárcsak a múlt héten, amikor szintén ezekre a készülő beruházásokra utalt – ezúttal sem árult el.

Branislav Nedimović (Fotó: Beta)

Branislav Nedimović (Fotó: Beta)

A műtrágyaellátásra vonatkozóan megismételte: 400 000 tonna műtrágyát biztosítottak a termelőknek, lesz elegendő az idei szükségletekre, és vetőmagból sem lesz hiány. Az urea világpiaci ára csökkenni kezdett, már most majdnem 200 euróval alacsonyabb, mint egy hónappal ezelőtt volt. Már négy bankban lehet kamatmentes kölcsönt felvenni műtrágyavásárlásra, hamarosan pedig további hatban nyílik erre lehetőség. A kamatot az állam fedezi, a törlesztés pedig októberben is elkezdhető, amikor már véget ér a terménybetakarítás.

A miniszter kiemelte, a termelők állami támogatással vásárolhatnak alapanyagokat, gépeket, felszerelést, feldolgozói kapacitásokat. „Pillanatnyilag 4-5 pályázat van nyitva, csak traktorvásárlásra kettő, február 7-én pedig indul az újabb IPARD-pályázat. Arra is van lehetőség, hogy a gazdák – munkaerő hiányában – pályázati eszközökből szerezzenek be fejőrobotokat, és a piacokon, utcákon, tereken hamarosan megjelennek a tejautomaták is a farmokról érkező friss tejjel” – sorolta az agrártárca vezetője. Jelezte: a termelők március 1-jétől számíthatnak a hektáronkénti támogatásra. Arról is beszélt, hogy Szerbia tavaly kiviteli rekordot állított fel, ötmilliárd dollár értékű agrárárut szállított külföldre. A legnagyobb, 94 százalékos növekedést az organikus termékek kiszállításában valósította meg. „Nyolc évvel ezelőtt ebben a szektorban a kivitel értéke még négymillió dollár volt, most 65 millió. Az export 31 százaléka Németországba, 13 százaléka pedig az Egyesült Államokba irányul” – mondta Nedimović.