2024. szeptember 12., csütörtök

Vonalszakadás az energiavállalatok és a szaktárca között

Az ország négy legnagyobb energiacége nem hajlandó kommunikálni a Bányászati és Energiaügyi Minisztériummal, sem részt venni a tárca által szervezett munkacsoportok tevékenységében. A Szerbiai Villanygazdaság (EPS), a Szerbiai Villanyhálózat (EMS) és a Szerbiai Energiaügynökség után újabban a Srbijagas is azt közölte, hogy nincs lehetősége az ilyenfajta együttműködésre.

A Večernje novosti értesülése szerint a nemzeti gázvállalat, illetékeseinek bokros teendőire hivatkozva lemondta részvételét annak a munkacsoportnak a péntekre összehívott ülésén is, amelynek feladata kidolgozni a 2021 és 2030 közötti időszakra vonatkozó nemzeti energia- és klímatervet. Értesítésében a Srbijagas közli, hogy képviselőinek távol maradása „a következő időszak” többi összejövetelére is vonatkozik.

Zorana Mihajlović (Fotó: Beta)

Zorana Mihajlović (Fotó: Beta)

A Novosti megállapítja: Zorana Mihajlović miniszter és az energiavállalatok vezetői közötti ellentét a tárcavezető mandátumának kezdete óta tart. A miniszter tévés fellépéseivel kezdődött, melyek során az ülésekre munkatársak nélkül érkező igazgatókat bírálta, majd azzal folytatódott, hogy a szaktárca a megújuló energiaforrásokról szóló törvény kidolgozásakor figyelmen kívül hagyta az energiavállalatok véleményét, mely szerint a jogszabály ilyen formában káros az országnak, mert a külföldi beruházókat részesíti előnyben. A minisztérium és az EPS háborúzása már a Nikola Tesla Hőerőműben történt incidensek előtt is folyt, ugyanis a tárca nem akart engedélyt adni a Kolubara új tárnáiban való szénfejtésre, és mindaddig hajthatatlan maradt, amíg el nem kezdődtek az áramkimaradások.

„Milorad Grčić, az EPS első embere lemondott, a miniszter asszony pedig azzal hívta fel magára ismét a figyelmet, hogy a hazai energiaellátás egyik legnagyobb válsága közepette más minisztériumokat vezető kollégáinak munkájára kezdett megjegyzéseket tenni” – írja a Novosti.