2024. december 12., csütörtök

A pályázat nem lehet cél, csak eszköz

A startupkiírások lehetőségei és buktatói

A szerb kormány év eleji döntése értelmében az idén az állam 30–45 százalékban támogatja az új vállalkozások befektetéseit. A fiatalok itthon maradásának ösztönzését célzó startuppályázatokra 100 millió dinárt különítettek el a közös büdzséből – erősítette meg nemrégiben Anđelka Atanasković gazdasági miniszter a Zlatiboron megtartott Konekt konferencián, amelyet a közgazdasági egyetemek hallgatói szerveztek meg.

A találkozón elhangzott az is, hogy a szerb kormány azért döntött az új vállalkozások befektetéseinek több mint egyharmados támogatása mellett, mert a felmérések azt bizonyítják, hogy a vállalkozók a kezdőtőkét biztosítják legnehezebben az ötleteik megvalósításához.

VAN EGY ÖTLETEM!

Bár a Gazdasági Minisztérium első ízben hirdetett meg támogatási lehetőséget a kezdő vállalkozóknak, a startup néven közismertté vált pályázatok területeinken nem ismeretlenek. Számos szerbiai ifjú valósította meg elképzelését már uniós forrásokból, a vajdasági magyar fiatalok pedig évek óta élvezhetik a magyar kormány támogatását is. Egyre több sikertörténetet ismerhettünk meg az elmúlt években, amelyek újabb pályázásra ösztönzik a fiatalokat. Kevésbé esik szó azonban a saját vállalkozás alapításának nehézségeiről és buktatóiról.

A legtöbb startuppályázat feltétele ugyanis az, hogy a kérelmezőnek legyen újonnan nyitott, bejelentett cége. Az első felmerülő kérdés tehát az, hogy milyen vállalkozói formát válasszon a pályázni kívánó fiatal? A kérdéssel Losoncz Dávid ügyvédhez fordultunk.

– Leegyszerűstve, két fő jogi forma közül választhatnak azok, akik saját céget szeretnének alapítani: vállalkozóként vagy korlátolt felelősségű társaságként jegyeztethetik be magukat. Alapvető különbség a két jogi forma között az, hogy a vállalkozó saját vagyonával felel a cég működéséért, a kft. esetében maga a társaság felel az üzleti döntésekért, és ezáltal a cég adósságaiért is. Bár ez vagyonjogilag előnyös formának mondható, ugyanakkor könyvelésileg jóval bonyolultabb, mint a vállalkozói bejelentési formák bármelyike.

Vállalkozóként ugyanis több könyvelési forma közül is választhat a fiatal: az átalányos adózás mellett dönthet a saját fizetés alapján elszámolt kötelezettségek mellett is, de adózhat a megvalósított jövedelem alapján is.

– Bármelyik mellett dönt a fiatal, a lényeg mégsem ebben van. Akkor tud eredményesen pályázni és a későbbiek folyamán érvényesülni, ha az ötletét komoly elszántsággal valósítja meg. A jó üzleti terv mögött komoly koncepció áll, amely hosszú távon is biztosítja a vállalkozás sikerét – vallja a temerini jogász.

Losoncz kiemelte: lényeges, hogy a pályázás egy megért ötlet végén történjen, ne pedig az elején. Semmiképp sem szabad ugyanis szemet hunyni afelett, hogy a Gazdasági Nyilvántartási Ügynökség (APR) végzését és az adószám kiadását követően a cég adóköteles.

MI VAN AKKOR, HA NEM SIKERÜL?

Céget ma már akár egy igazolvánnyal is be lehet jegyeztetni, és az eljárás szinte napok alatt lezajlik. A bejelentett vállalkozás azonban kötelezettségekkel jár – figyelmezteti a fiatalokat Kovács Zsuzsanna könyvelő, aki már több temerini kezdő vállalkozót is segített abban, hogy kiigazodjon az előírások útvesztőiben.

– Ha valaki komoly szándékkal nyit céget, akkor egyértelmű, hogy először felkeres egy ezzel foglalkozó szakembert. Az elektronikus ügyintézéshez ugyanis kell alaptudás, szükség van kártyaolvasóra, elektronikus aláírásra, és az adóhivatal oldalán is regisztrálni kell. Nem ajánlom, hogy mindezt egy kezdő vállalkozó magára vállalja. Legjobb szakemberhez fordulni, aki arról is tájékoztatja a fiatalt, hogy a cég bejelentésével a minimális nyugdíjalappal és egészségügyi biztosítással akkor is terhelik, ha nem valósít meg forgalmat. A járulék nagysága elsősorban a cég bejelentési formájától függ: más összeggel terhelik ugyanis az átalányban adózókat, és megint más a megvalósított jövedelem alapján felszámolt járulékok nagysága. 

A könyvelő hangsúlyozta, hogy ha a kezdő vállalkozó a sikertelen pályázat miatt valóban nem tudja végezni a tevékenységét, akkor mindenképp zárja be a vállalkozását. Ellenkező esetben ugyanis a járulékok lassan tetemes adóssággá nőhetnek, amire magas arányú késedelmi kamatokat számol fel az adóhivatal. A felgyülemlett adósság alapján pedig adókötelezettség fizetésének elmulasztása miatt végrehajtási eljárást is indíthatnak ellene.

JOBB MEGELŐZNI, MINT GYÓGYÍTANI

Mindkét szakember kiemelte, hogy amennyiben a fiatal arra kényszerül, hogy a vállalkozás tényleges elindításához megvárja a pályázati eszközök beérkezését, akkor ajánlatos hivatalosan is elhalasztani az adókötelezettségeket. Erre pedig több jogi lehetőség is van.

A terhelések halasztásának egyik módja az, hogy az új vállalkozó már a bejegyeztetésnél egy későbbi dátumra halasztja a munkakezdés időpontját. Ha ezt a pályázat feltételei lehetővé teszik, akkor mindenképp ez a legtisztább módja az adó- és járulékmentes kezdésnek – állítják a szakemberek.

Ezenkívül a vállalkozó bármikor kihasználhatja a munka szüneteltetésére vonatkozó jogát. Ez a kezdő vállalkozók esetében a gyakorlatban azt jelentené, hogy az új vállalkozás bejegyeztetése után igazolja annak létezését a pályáztatónál, majd szinte azonnal be is fagyasztja a működését. A nyilvántartási ügynökségnél ugyanis meghatározott és határozatlan időre is kérelmezhető a munka szüneteltetése: ez alatt az idő alatt pedig az adó- és a járulékok fizetésének kötelezettsége is megszűnik – mondta a jogász és a könyvelő. Hangsúlyozták, hogy a munka szüneteltetése arra is lehetőséget ad a fiatalnak, hogy egy sikertelen pályázat után ne adja fel, hanem próbáljon más források után nézni, és újra pályázni.

A SIKER TITKA A KOMOLY HOZZÁÁLLÁS

Manapság egyre több pályáztató felismeri annak a jelentőségét, hogy a fiatalokat felkészítse a vállalkozásuk alapítására – tette hozzá Kovács Zsuzsanna. A Green könyvelőiroda tulajdonosa példaként a Prosperitati Alapítványt hozta fel, amely az utóbbi években nagy hangsúlyt fektet a fiatalok képzésére. Az alapítvány kiírásaira ugyanis azok jelentkezhetnek, akik előzőleg elvégzik a felkészítő tanfolyamot. A képzésen eminens szakemberek osztják meg tapasztalataikat a fiatalokkal: megismerhetik a vállalkozás adminisztratív hátterét, tudomást szerezhetnek a kötelezettségeikről, de a jogaikról is. Mindez előfeltétele annak, hogy a fiatal ne csak abban legyen otthon, amivel foglalkozni szeretne, hanem abban is, hogyan lehet kamatoztatni tudását – mondta a könyvelő.

A vállalkozói lét jogi és adminisztratív hátterének ismeretét a gazdasági minisztérium is szorgalmazza. Az anyagi támogatás mellett ugyanis számos ingyenes képzést szerveznek, és költségmentes tanácsadást is biztosítanak a fiataloknak. Az a cél, hogy a fiatalok megismerhessék az ötleteik megvalósításának lehetőségeit, majd ehhez anyagi támogatásban is részesüljenek – hangsúlyozta Atanasković miniszter a konferencián. 

Ugyanakkor elmondta, hogy a szerb kormány támogatására az év végéig jelentkezhetnek a kezdő vállalkozók. Pályázatonként 400 ezertől 6 millió dinárig terjedő befektetésekben lehet gondolkodni, amelyet régiótól függően 30–45 százalékban támogat az állami vezetés. Az odaítélés folyamatos: a gazdasági minisztérium a keretösszeg elhasználásáig támogatja a 30 évnél fiatalabb vállalkozókat.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás