2024. szeptember 18., szerda

Megkapják teljes járandóságukat a korai nyugdíjaztatottak

Nem csonkított ellátmányt kapnak kézhez azok, akik szociális program szerint mentek el a vállalatukból

Teljes nyugdíjat kapnak ettől a hónaptól kezdve mindazok, akik csődbe ment, átalakulóban levő vállalatokból szociális program alapján 2 vagy 5 évvel a teljes nyugdíjjogosultság előtt vonultak nyugállományba. Rájuk többé nem érvényesek az ún. büntetőpontok – erősítették meg a Tanjugnak a Munkaügyi, Foglalkoztatási és Szociálpolitikai Minisztériumban. Ebben azon a megbeszélésen állapodtak meg, melyet Darija Kisić Tepavčević tárcavezető folytatott a szakszervezetek képviselőivel.

Annak idején az ,,öt év a nyugdíjig” program alapján mintegy 6300 munkás volt kénytelen elhagyni vállalatát és kérni korai nyugdíjaztatását. Azt ígérték, sőt garantálták nekik, hogyha meglesz a nyugdíjba vonuláshoz az első feltételük, megkapják a teljes öszeget. Időközben az ország parlamentje elfogadta a nyugdíjbiztosítási törvénynek azt a változatát, mely szerint csökkentik azok illetményét, akiknek megvan ugyan az összes szükséges szolgálati évük, de életkor tekintetében még nem teljesítették a feltételt. Nekik minden hiányzó hónapra levonnak 0,34 százalékot (összesen maximum 20,4 százalék lehet a levonás). Szerbia Kormányának 2016 márciusában hozott határozata szerint az átszervezés alatt álló vállalatokból távozottakra a levonás az idén október 1-jéig nem volt érvényes, vagyis megkapták a különbözetet, a probléma akkor merült fel, amikor ezt a határozatot a technikai kormány megszüntette. Az átmeneti nehézséget most az illetékes miniszter és a szakszervezetek megállapodásával kiküszöbölték, azzal, hogy a megegyezés szerint azok is teljes ellátmányt kapnak, akik a „két év a nyugdíjig” szociális program szerint legkésőbb 2014 végéig mentek el a vállalatukból. A legújabb megállapodás összesen mintegy 8000 nyugdíjast érint.

A Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetsége (SSSS) a honlapján azt közölte, hogy az egyezség a szakszervezetek sikerének tekinthető, hiszen már 4-5 éve hangoztatják, hogy a levonással igazságtalanság történik azokkal szemben, akik 2010 és 2014 között technológiai fölöslegként, nem önszántukból hagyták el a vállalatokat. Egyebek között a kragujevaci Zastava gyárak, a kruševaci Október 14-e, a palánkai Goša és a čačaki Sloboda egykori munkásairól van szó. Érdekeik védelmére az évek során már egyesületet is létrehoztak kragujevaci székhellyel, ennek is köszönhető, hogy csődbe jutott vállalatok munkásainak egy része eddig mégis teljes nyugdíjat kaphatott. Aleksandar Petrović, az egyesület elnöke elmondta, sokakat érint a kérdés azok közül is, akik a belgrádi IMT-ben és Geneksben, a piroti Tigarban és a priboji FAP-ban dolgoztak.

A penzin.rs portal emlékeztet arra, hogy 6 évvel ezelőtt vezették be a levonást azok számára, akik ,,túl fiatalon” vonultak nyugdíjba, noha teljes szolgálati idejüket letöltötték. Őket, mint a portál cikkírója fogalmaz, azért büntetik, mert fiatalon kezdtek el dolgozni. A jelek szerint azok, akik nem a fent említett vállalatok csoportjából vonultak nyugdíjba levonással, nem számíthatnak a teljes nyugdíjra akkor sem, ha betöltik 65. életévüket. Az IMF-fel folytatott őszi tárgyalásokon erről szó sem esett, a kormány és a Költségvetési Tanács tagjai pedig korábban többször emlékeztettek arra, hogy hasonló előírások más európai országokban is vannak.