2024. szeptember 18., szerda

Az állam jövőre egyezkedne

A szabadúszók az adóbehajtások leállítását kérik a helyzetük rendezéséig – Az pénzügyminisztérium hajthatatlan

A Ne tegyék tönkre a szabadúszókat! elnevezésű kezdeményezés aláírására buzdította a lakosokat a jogállamiság és törvényesség védelméért síkra szálló országos egyesület. Harmincezer kézjegy szükséges ugyanis ahhoz, hogy polgári kezdeményezésként átadhassák az adótörvény módosítására vonatkozó javaslataikat az állami szerveknek.

Mint ismeretes, november elején megkapták az első adóvégzéseket a külföldre dolgozó szerbiai állampolgárok. A behajtásokat a 2001-ben érvénybe lépő, adók és járulékok megfizettetéséről szóló törvény alapján küldték ki, amely szerint akárhol is valósít meg jövedelmet a szerbiai állampolgár, adóznia kell. A szabadúszóknak ennek értelmében öt évre visszamenőleg felszámolták a kamatokat is, így tetemes összegekkel terheltek csaknem 100 ezer külföldi jövedelemmel rendelkező szerb állampolgárt. Ahogyan arról többször is beszámoltunk, a szabadúszók képviseletét ezek után az Interneten Dolgozók Egyesülete vállalta fel, és levélben sürgős találkozást kért az illetékes állami szervektől: az interneten dolgozók elsősorban az adóellenőrzés, a határozatok és a végrehajtási eljárások elnapolását szorgalmazzák mindaddig, amíg sor nem kerül a jogi és szociális státuszuk fejlesztésére.

A tárgyalás az egyetlen módja a helyzet rendezésének – állítják a jogállamiság és törvényesség védelméért síkra szálló egyesület szakemberei is. Hangsúlyozták, hogy az adóhivatal intézkedései számos család megélhetését sodorták veszélybe. Véleményük szerint egyértelmű, hogy az illetékes szerveknek nincs kapacitásuk arra, hogy az elmúlt öt év rendezetlen tartozásait egyidejűleg érvényesítsék, így pillanatnyilag a szabadúszók bizonyos csoportjait terhelik, ez pedig a törvény egyenlőtlen alkalmazását jelenti. Kiemelik, hogy nem az adófizetési kötelezettséget vitatják, hanem alkalmazásának hiányát. Az évekig hanyagolt figyelmeztetések és behajtások miatt ugyanis nem hibáztathatók a szabadúszók: az állami szerveknek is kötelességük lett volna időben felismerni az újonnan kialakult társadalmi réteg rendezetlen helyzetét.

A szabadúszók érdekeit képviselő egyesületek ugyanakkor üdvözölték a Pénzügyminisztérium azon bejelentését, miszerint jövőre sor kerülhet az egyeztetésekre. „Ezzel Szerbia is beállhat azon fejlett országok sorába, amelyek felismerték az online munkában rejlő lehetőségeket, és törvényesítették annak működését” – mondták az érdekképviseletek szakemberei.

Siniša Mali pénzügyminiszter a Tanjugnak megerősítette, hogy kézhez kapta a szabadúszók kezdeményezését, és azt is, hogy jövőre áttárgyalják az adótörvény módosítási lehetőségeit. Ugyanakkor elmondta, hogy „nem hajlandó a nyilvánosság előtt arról vitázni, hogy kell-e adózni vagy sem”. Nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az adózás a jogállamiság alapja, és „az adó fizetése a lakosok kötelessége, nem a pénzügyminisztériumé”. Ennek értelmében újra felszólította a szabadúszókat, hogy tegyenek eleget állampolgári kötelességeiknek, és törlesszék az adósságaikat.

Az érvényben levő adótörvény módosítására vonatkozó javaslatokon egyébként a jogállamiság és törvényesség védelméért síkra szálló országos egyesület mellett a Szabadúszók és Vállalkozók Szerbiai Egyesületének, illetve a Kreni-Promeni elnevezésű csoportosulásnak a szakemberei is munkálkodnak.