Elkészült Európa legnagyobb napelemparkjának építési engedélye, amelyre legkésőbb júniusban üti rá a bélyeget az illetékes hatóság. Az építkezés valószínűleg a nyár közepén kezdődik. A helyszín a nyugat-romániai Arad megye, a beruházó pedig a svéd érdekeltségű nemzetközi energetikai Monsson-csoport.
Az 1064 hektáros területű napelempark Nagypél (Pilu) és Ottlaka (Grăniceri) térségében kap helyet. A beruházás értéke csaknem 800 millió euró. A 2000 megawatt csúcsteljesítményre méretezett napelemparkban az áramtermelés legkésőbb 2024 végén kezdődhet meg.
A komplexum kiegészül egy 500 megawattórás kapacitású energiatároló rendszerrel, amely Ottlakán épül fel további 200 millió euróból. Petru Claudiu Bătrînuţ, a település polgármestere szerint a létesítmény a napelempark szerves részét képezi majd.
A tárolóállomás húsz hektárt foglal el, s a maga nemében szintén a legnagyobb méretű lesz Európában. Ennek megfelelően a megújuló energia felhasználásával előállított áramot teherkonténer méretű akkumulátorokban tárolják majd.
A svéd érdekeltségű Monsson-csoport ezzel azonban nem fejezi be a munkát. Még két napelempark építését tervezi, amelyekre további 600 milliót költene, szintén Arad megyében Kisjenő (Chișineu-Criș) és Mácsa (Macea) területén, amelyek együtt további 800 megawatt teljesítményre lesznek képesek.
A Monsson-csoport 2012-ben 600 megawattos, 240 turbinából álló szélerőműparkot is épített a Fekete-tenger partvidékén, Dobrudzsában, amely az EU legnagyobb földi szélenergia-kapacitása.
A román környezetvédelmi minisztérium hárommilliárd lejt (609 millió euró) szán az idén a napelemrendszerek telepítésének támogatására egy zöld program keretében. A tárca vizsgálja a tárolókapacitások finanszírozásának lehetőségét is. Az a cél, hogy minél több háztartás váljon alkalmassá a napközben megtermelt energia tárolására.
A kormány arról számolt be, hogy az alternatív energiaforrásokra szakosodott német AE SOLAR cég napelemgyárakat készül építeni Romániában. A tervet több ütemben valósítanák meg; a beruházás összértéke eléri az egymilliárd eurót.
Az idén elinduló első beruházási szakaszában két gigawatt (GW) teljesítménynek megfelelő napelem gyártását tervezik. A teljes gyártósor üzembe helyezése után a termelés eléri majd az évi 10 GW teljesítményt, ami az európai igények harmadát elégíti ki.
Ezt szem előtt tartva Bukarest igyekszik európai uniós pénzeket is bevonni az ambiciózus program megvalósításába. A nagyszabású beruházás részeként – a gyártókapacitások mellett – egy tudományos kutatóközpont is épül majd, ahol további fejlesztésekre összpontosítanak a szakemberek.
„A beruházás révén Románia központi helyre kerül az európai napelemgyártásban, ami nemcsak energetikai függetlenségének erősítéséhez járul hozzá, hanem a környezetet is védi azáltal, hogy tiszta, megújuló energiaforrást felhasználva termel villanyáramot” – idézte Nicolae Ciucă miniszterelnököt a kormány közleménye. A dokumentum azonban nem tér ki arra, hogy hol is épül fel a napelemgyár.
Bukarestben ugyanakkor megerősítették, hogy a jordániai Mass Global Energy Rom is nagyberuházásra készül Romániában. A társaság már megvásárolta a marosnémeti (Mintia) hőerőművet, amely fűtőanyagként eddig szenet használt. Új tulajdonosként azonban egymilliárd euró ráfordítással Európa legnagyobb és leghatékonyabb gázüzemű hőerőművét tervezi kialakítani belőle, amelynek kapacitása meghaladja majd az 1500 megawattot. A román kormány szerint „az új berendezések alkalmasak lesznek arra is, hogy (földgáz helyett) hidrogént használjanak fűtőanyagként”.