2024. október 7., hétfő

Folytatódik a vagongyári sztrájk

Goša nélkül Smederevska Palanka halott város

Goran Knežević gazdasági miniszter tegnap fogadta a Goša vagongyár sztrájkbizottságát és vezetőségét, hogy megoldást találjanak a vasúti járműveket gyártó cég súlyos helyzetére. A tárcavezető pénteken kapott átiratot Smederevska Palankáról, ebben a cég vezetősége és a sztrájkolók képviselői arra kérik, fogadja őket, hogy tárgyaljanak, de ne a politikáról, hanem a termelés megőrzéséről.

A tegnapi belgrádi megbeszélések után Milan Vujičić, a Goša sztrájkbizottságának elnöke kijelentette: semmilyen konkrét előrelépés nem történt, ahhoz ugyanis szükség lenne a harmadik fél, a tulajdonos jelenlétére. A sztrájk folytatódik. A cég vezetősége ma ismét Belgrádban tárgyal, hogy megállapodjon a Gazdasági Minisztériummal bizonyos kérdésekben.

„A minisztérium majd segít nekünk abban, hogy felkínálhassuk a vagonokat a Hesteelnek – mondta Vujičić, aki közölte: a belgrádi találkozón ott volt ugyan Milutin Šćepanović, a Goša igazgatója, valamint a műszaki igazgató, de nekik nincs felhatalmazásuk arra, hogy pénzügyekről tárgyaljanak.

A kormány még nem lépett kapcsolatba a tulajdonossal.

„Knežević elmondása szerint semmi információjuk nincs a tulajdonosról, úgyhogy a sztrájk folytatódik mindaddig, amíg ki nem derül, hogy mi a tulajdonos szándéka, mennyi pénzt kínál fel a munkásoknak. Mi dolgozni szeretnénk, a Goša nélkül Smederevska Palanka halott város – fogalmazott Vujičić. Bejelentette, hogy ma a vagongyárba érkeznek a perek békés megoldására alakult ügynökség képviselői.

Goran Knežević gazdasági miniszter a B92 Televíziónak tegnap adott interjúban szintén azt mondta, hogy a tulajdonos jelenléte nélkül semmilyen konkrét lépést nem tudnak tenni.

A kormány azt szeretné, ha a vagongyárban folytatódna a termelés, igyekszik is segíteni a munkásokon, de mindaz, amit tehet, a „rövid távú intézkedések” közé tartozik. A miniszter úgy fogalmazott, hogy szerinte az egyetlen orvosság a Goša számára a csődeljárás.

A vagongyáriak már öt hónapja sztrájkolnak, mert 2015 májusa óta nem kapnak fizetést, ráadásul nyugdíj- és egészségbiztosításuk sincs. 2007-ben a szlovák ŽOS Trnava vette meg a gyárat, majd 4,2 millió euróért eladta a ciprusi Lisnart Holdings Limited cégnek, amely mögött azonban szintén szlovák tulajdonosi kör áll.