2024. október 6., vasárnap

Mit kezdjen Európa a csődbe ment vállalatokkal?

Évente mintegy 200 ezer vállalat megy csődbe Európában, és ennek következtében 1,7 millióan maradnak munka nélkül. Az Európai Unió az idén új ötlettel állt elő annak érdekében, hogy a tönkrement vállalatok újabb esélyhez juthassanak.

Az Interreg Reburn elnevezésű program célja a pénzügyi nehézségekkel küzdő vállalkozások szerkezeti átalakítása, valamint egy vállalkozásbarát környezet kialakítása. A ,,mentés és helyreállítás” kultúrája jegyében vizsgálja a vállalakozói szellem, az üzleti innovációk és nemzetközi terjeszkedés kérdéseit annak érdekében, hogy a csődbe került vállalkozó újra a tettek mezejére lépjen.

A program képviselői szerint az eljárásokat fel kell gyorsítani és le kell egyszerűsíteni annak érdekében, hogy az üzleti tevékenységüket újrakezdő vállalkozók nagyobb esélyekkel indulhassanak az új vállalkozáshoz vezető úton. Ezenkívül csökkenteni kell a kis- és középvállalkozások átszervezésének költségeit is. A legtöbb csődbe jutott vállalkozó leggyakrabban az újabb pénzösszegekhez való nehéz hozzáféréssel és az újrakezdéstől való félelemmel találja szemben magát. A kutatások alapján azonban kiderült, hogy azok a vállalatok, amelyek arra szánják rá magukat, hogy újraindítják az üzletüket, gyakran jobb teljesítményt érnek el, gyorsabb ütemben növelik az áruforgalmat és a foglalkoztatottak számát, mint azok, akik először indítanak vállalkozást.