2024. október 6., vasárnap

Mi folyik itt, hogy már a luxusautók sem kellenek az embereknek?

Az idén másodszor fordult elő az EU-ban az, hogy kevesebb autót értékesítettek, mint egy évvel korábban

A szeptemberi visszaesés elsősorban a Brexit miatti aggodalmakkal, illetve a német autópiac gyengébb teljesítményével magyarázható. A volumengyártók közül a Ford teljesített a leggyengébben, és ez nem véletlen, hiszen az amerikai autógyártó rendelkezik a legnagyobb piaci részesedéssel az Egyesült Királyság autópiacából. A hónap érdekessége volt továbbá az is, hogy a meghatározó luxusautó-gyártók eladásai is csökkentek.
Az európai újautó-értékesítések (amikor személyautó értékesítéséről vagy eladásáról írunk, ez alatt minden esetben az újautó-regisztrációt értjük) száma csaknem 1,42 millió darab volt szeptemberben, 2 százalékkal csökkent 2016 azonos időszakához képest, az ACEA legfrissebb statisztikái szerint. Az év első kilenc hónapjában viszont több mint 11,6 millió járművet értékesítettek az EU-ban, és ez 3,7 százalékos növekedést jelentett év/év alapon.

A meghatározó országok közül Olaszországban (+8,1%), Spanyolországban (+4,6%) és Franciaországban (1,1%) is több autót értékesítettek szeptemberben, mint egy évvel korábban. Németországban (–3,3%) és az Egyesült Királyságban (–9,3%) viszont kevesebb autót adtak el az előző év azonos időszakához képest, utóbbi országban a visszaesés döntően a Brexit miatti bizonytalansággal magyarázható még mindig.
Az EU-ban a legjobban a litván (+45,7%) autópiac teljesített, igaz, itt mindenképpen meg kell említeni, hogy a nagy emelkedés mögött elsősorban az alacsony bázis állt. Hogyha számszerűen nézzük, akkor csupán 2483 darab autót adtak el az országban. Magyarországon is nagyon pörög az autópiac, 9607 autó talált új gazdára, legalábbis ennyi új autót regisztráltak az ACEA statisztikái szerint nálunk a múlt hónapban, 16,8 százalékkal többet, mint 2016-ban.