2024. szeptember 30., hétfő

Veszélyben az egészségünk (6.)

TÁPLÁLKOZÁS - Egzotikus növények és gombák
Shiitake farönkön

Ha nem akarjuk gyarapítani a gyógyszeripar jövedelmét, elsősorban egészségesen kell táplálkoznunk. Természetesen ez még nem garancia arra, hogy sohasem leszünk betegek, és az öregkor is elkerül minket. Ha mégis megkörnyékez bennünket valamilyen betegség, még mindig számtalan lehetőség kínálkozik, hogy a gyógyszerek mellett vagy azok nélkül olyan gyógyhatású növényeket, gombákat vagy azok kivonatait használjuk, melyek kivizsgált hatóanyaggal rendelkeznek. Ezek a hatóanyagok természetes eredetűek, és nagyon sok betegség gyógyítására, megelőzésére alkalmasak. Nagyon fontos, hogy a növényi eredetű tápláléknak vagy az abból készült természtes kivonatnak ne legyen, vagy csak elenyésző legyen a mellékhatása. Ezt sajnos a gyógyszerekről nem mondhatjuk el. Ezúttal szólunk néhány egzotikus növény és a gombák gyógyító erejéről, valamint termesztési lehetőségeikről. Kezdjük a növényekkel.

Shiitake

Kínai vagy Panax ginzeng

A kínaiak által évezredek óta használt gyógynövény nálunk csak pár éve vált ismertté, de a mai napig nem igazán ismerik az emberek ennek a gyökérnek a jótékony hatását. Nevezhetjük akár csodagyökérnek is. A Koreai-félsziget északi és Kína északkeleti részének magashegyi vidékeiről származik, de néha vadon is előfordul. A hat különböző délkelet-ázsiai és észak-amerikai fajt magában foglaló ginzeng nemzetség tagja. A növény sajátossága, hogy csak árnyékban nő. Magassága 40–60 cm közötti, de az egy métert is elérheti. Virágzata ernyős, rózsaszín virágaiból borsó nagyságú, fényes termések fejlődnek. Gyökerei elágazók, a főgyökérből vastagabb oldalhajtások és hajszálgyökerek ágaznak le. Egyes gyökér formázata ember alakra emlékeztető, ezért a kínaiak embergyökérnek is nevezik (jensen).

Egy különleges fajtája is létezik, a szibériai ginzeng. A szibériait az enyhébb esetekre javasolják. Amikor a mellékvese működése gyengül, a szervezetben egyértelműen jelen vannak a stressz hatásai, akkor a kínai ginzeng javasolt. A ginzengnövény felhasznált része a gyökere.

A fehér ginzeng gyökerét a betakarítás után kén-dioxiddal fehérítik, majd napon vagy mesterséges hővel szárítják.

A vörös ginzeng begyűjtött gyökereit szárítás előtt forró gőzzel kezelik.

A növény Kelet-Ázsiában rendkívüli tiszteletnek örvend. Egy nagyméretű gyökér rendkívüli és értékes ajándék. A kínaiak szerint az ember ezerféle baját tudja orvosolni, ezért bátran nevezhető csodagyökérnek. Szerintük minél idősebb a gyökér, annál több értéket rejt magában. A ginzenggyökér hatásairól szólva meg kell említeni a következőket:

– javítja az emlékezőképességet

– fokozza a szervezet ellenálló képességét

– javítja a stressztűrő képességet, stresszoldó hatású

– fokozza a szellemi és fizikai teljesítőképességet

– segít az általános gyengeség leküzdésében

– kitűnően alkalmazható a legyengült vagy lábadozó betegek erejének helyreállítására

– csökkenti a kórosan magas vércukor- és koleszterinszintet

– késlelteti a fáradságérzetet, sőt az endorfin hormon (boldogsághormon) termelését is fokozza

– nyugtató és fájdalomcsillapító

– növeli a szexuális vágyat

– nőknél növelheti a libidót, az emlőbimbók megduzzadását idézheti elő, valamint serkenti a hímivarmirigyek működését, sőt az impotencia bizonyos típusai ellenében is eredményes szernek bizonyult

– fiatalítja a bőrt, és csökkenti a ráncok mélységét

– véd a sugárzás ellen is, például a rákos betegek esetében enyhíti a besugárzás mellékhatásait

– szabályozza a pajzsmirigy működését.

Nem szabad elfelejteni, hogy bármilyen természetes készítmény hatását az alkohol- és a koffeintartalmú ital együttes bevitele csökkenti, de akár mellékhatásokat is előidézhet.

A ginzeng javasolt adagban történő fogyasztása biztonságos, de 3 hónapos kúraszerű fogyasztás után 1-2 hét szünet beiktatása célszerű.

A ginzengből készült kozmetikai termékek megfiatalítják a bőrt, vitalitást, egészséges színt adnak neki. Hatásosan kezelik a bőrhibákat, gyulladásokat, krónikus elváltozásokat.

Emberformájú ginzeng

Indiai ginzeng vagy Ashwagandha

A tapasztalatok szerint az indiai ginzeng javítja a stressztűrő képességet, és fokozza a szellemi és fizikai teljesítőképességet, vlamint segít az általános gyengeség leküzdésében. Fokozza a szervezet ellenálló képességét, javítja a memóriát és a tanulási képességet.

A ginzengmag beszerezhető, és mint gyógynövény termesztehtő a mi időjárási viszonyaink között is. Termesztése hosszadalmas folyamat, mert a gyökere, melyből a különböző készítmények készülnek, csak 3–6 éves korában éri el az értékesítési méretet. Ettől függetlenül lehet, hogy termesztése hosszabb távon gazdaságos. Mielőtt bárki is ginzengtermesztésbe kezdene, ismerkedjen meg a növényvédelemmel. A gyökerének számos kártevője akad, mely ellen védekezni kell.

A kutatók nem tétlenkednek, ha valamit érdemes termeszteni, akkor azt gazdaságosan kell tenni. Koreában kifejlesztettek egy biztonságos hidrokultúrás eljárást a ginzenggyökér gyors termesztésére. Állítólag négy hónap alatt a gyökér eléri a két évig földben termesztettének a nagyságát. A gyökerek tápoldatban növekszenek ellenőrzött körülmények között. Talán mégis érdemes foglalkozni a ginzenggyökér termesztésének gondolatával?

Indiai ginzeng

Gyógygombák

Ha a gombákról esik szó, mindenki a csiperkére és a laskagombára gondol. Mindkettőnek van gyógyhatása, és termesztésük már bejáródott nagyban és kicsiben is. Az egzotkisabb gyógygombák közül szó lesz a Shiitake, pecsétviaszgomba, bokrosgomba, gyapjas tintagomba és az Agaricus Blazei gomba gyógyhatásairól és háztáji termesztési lehetőségeiről.

A tradicionális orvoslás már néhány ezer évvel ezelőtt használta a gyógyhatású gombákat különféle betegségek gyógyítására. A legrégebbi feljegyzés, mely a tradicionális japán orvoslás tapasztalatairól szól, 199-re tehető, amikor Chuai császár őslakosoktól éppen Shiitake gombát kapott ajándékba. A gyógyhatású gombákról szerzett tapasztalatokat egy japán gombakutató intézet vizsgálja, mely még 1936-ban alakult.

A kutatók már több mint 50 éve figyelik a gombák alkotóelemeit, melyek segítségével különböző betegségeket tudnak gyógyítani (fertőzések, rák, degeneratív betegségek stb.), illetve a megelőzésben is fontos szerepet töltenek be. A tudósok kutatásai ellenére sajnos tény, hogy a rák, valamint különféle vírusos megbetegedések gyógyítása még a harmadik évezred elején sincs megfelelő szinten, még akkor sem, ha az emberek egyre tovább élnek. A daganatos megbetegedések gyakoriságban rögtön a szívbetegségek után következnek. A helyzeten javítani lehet nemcsak a kemoterápia, illetve sugárkezelés segítségével, hanem különféle tumormegelőző anyagokkal, melyeket a gyógyhatású gombák is tartalmaznak.

Panax ginzeng termése

A Shiitake gomba (Lentinula edodes)

A Shiitake gomba egyes komponenseinek megvan az a tulajdonsága, hogy sikeresen befolyásolják a sejtimmunitást, csökkentik a vérnyomást, illetve a vér zsírtartalmát, megállítják a tumor növekedését, illetve a patogén mikróbák aktivitását. A Lentinan, ami szintén megtalálható a Shiitake gomba alkotóelemeiben a biológiai reakciók fő szervezője. Hozzájárul az immunrendszer erősítéséhez a rák elleni küzdelemben. A kutatók feltárták, hogy a LENTINAN úgy változtathatja meg a sejteket, hogy a rák ne tudjon továbbterjedni. A Shiitake gomba poliszaharidjai segítik a természetes „gyilkos” sejtek növekedését, amelyekk különösen vírustámadás esetén hatnak.

Ázsiában a Shiitake gombát már a régi idők óta mint a hosszú élet zálogát tartják számon, mely gyógyszer a szívünknek, és segítség a rák megelőzősében, illetve gyógyításában. Japán tudósok a Shiitake gomba kivonatát nevezték meg az AIDS ellenszerének, mely sokkal jobb hatásfokban gyógyít, mint a zidoverdin. Ezenkívül ez a rendkívül ízletes gomba növeli az állóképességet, és mint az immunrendszer felújítója, karbantartójaként tartható számon.

A Shiitake a lentionin anyagtól fokhagymásan fűszeres ízű gomba. A klasszikus gombareceptek alkalmazhatók a Shiitake elkészítésére is. Világszerte elterjedt étkezési gomba, számos országban gyógyhatása miatt nagyra becsülik. Kalapja világos vagy sötétbarna, 5–12 cm átmérőjű, lemezei fehérek, esetleg halványsárgák. A kalap felülete pikkelyes vagy mélyen barázdált. A termőtest húsa tömör szerkezetű. Egyre nagyobb arányú termesztésének és fogyasztásának oka részben abban keresendő, hogy a nyugati országokban jelentősen változnak a táplálkozási szokások, de hozzájárul ehhez az is, hogy ez a gomba gyógyító hatású, amit a lentinan nevű szénhidráttartalmának köszönhet.

A Shiitake termesztéséhez szükséges micélium nálunk is beszerezhető. Házilag termeszthető farönkön vagy megfelelő összetételű komposzton, 2–5 literes műanyag zsákokban. Részletesebben a következő számban.