2024. szeptember 30., hétfő

Veszélyben az egészségünk (7.)

TÁPLÁLKOZÁS

Shiitake gomba termesztése

Két lehetőségünk van a gombatermsztésre. Az egyik, hogy vállaljuk a komposztkészítés nehézségeit. Ehhez szükséges egy kis gombatermesztési és komposztkészítési tapasztalat, valamint felszerelés. A másik lehetőség, ha megvásároljuk a kész, beszőtt komposztot, és a technológia szigorú betartása mellett várjuk a gomba szüretelését.

Megfelelő minőségű gombacsíra már nálunk is kapható, így a vállakozók próbálkozhatnak a Shiitake-termesztéssel. Gombát termeszthetünk lassú módszerrel, farönkökön, és intenzívebben, steril, hőkezelt alapanyagon.

Termesztés farönkön

A legjobb alapanyag a 10–15 cm átmérőjű bükkfa vagy tölgyfa. A farönköket 1 méteres darabokra vágjuk és tavasszal elvégezhetjük a gombacsírával történő beoltást. A fa beoltásának lényege, hogy a gombacsíra közvetlenül érintkezzen a fa belsejével. A fát 25-30 cm-es szeletekre vágva a két szelet közé tesszük a gombacsirát. Ezután a szeleteket össze kell szorítani, és következhet a beszövetés fázisa. A másik lehetőség, hogy ékeket vágunk a fába, és abba helyezzük a csírát. A legegyszerűbb megoldás, ha 10-15 mm-es lyukakat fúrúnk, az is megfelel a beszövetés indulásához. Nagyon fontos, hogy a réseket, lyukakat parafinnal vagy dugóval lezárjuk. A gombacsíra ne érintkezzen a levegővel, csak a fa anyagával. Az átszövetésre a farönköket lehetőleg hűvös és nedves helyre rakjuk. Ez a fázis a gombafajtától és a hőmérsékleti viszonyoktól függően 6–12 hónapig tart. A gomba tavasszal és ősszel terem. Minden terméshullám előtt a rönköket 1-2 napig vízben kell áztatni. Ezután elindul a gombák növekedése. A várható gomba mennyisége a farönk súlyának a 15–20%-a. Egy rönk 4-5 évig terem. Ez a módszer eléggé lassú, de látványos, és háztáji, hobbitermesztésre megfelel.

Termesztés steril alapanyagon

Komposzt készítésére megfelel a keményfaforgács, fűrészpor, szalma és ezek keverékei. Dúsítóanyagként jó a búza-, rozs-, zabkorpa, szójaliszt és a kukoricadara. A különböző tápanyagok közül használhatunk levélpermetet, kalcium-karbonátot vagy kalcium-szulfátot. A betegségek megelőzésére használhatunk Dimilin inszekticidet és Sporgon penészgátló szert. A sikeres termesztés feltétele az egészséges, penészmentes alapanyag. A Shiitake legnagyobb ellensége a zöldpenész (Trichoderma). A fertőzést általában a rossz alapanyag és a nem megfelelő hőkezelés okozza. Ha lehetőségünk van rá, sterilizáljuk az alapanyagot 1 bar nyomáson (121 fok) 4-5 óráig. Lehűlés után steril körülmények között keverjük bele a gombacsírát és az adalékanyagokat. Jól összepréselve 2–5 kg-os műanyag zsákokba töltsük, és helyezzük el a polcokon a beszövetésre. Ez a módszer, bár egyszerűnek tűnik, a fertőzés veszélyét rejti magában. Sokkal biztonságosabb, ha az alapanyagot az adalékanyagokkal együtt összekeverve polietilén zacskókba töltjük. A száját egy vattával dugaszolt műanyag csődarabbal látjuk el. A zacskókat sterilizáljuk az autóklávban 121 fokon. Sterilizálás után, ha lehűltek, steril helyiségben a felső nyíláson keresztül beoltjuk a gombacsírával. Oltás után visszatesszük a vattát, mert ez védi meg a zsákokat a betolakodó nemkívánatos inszektektől, baktériumoktól és egyéb penészgombáktól. A beoltott zsákokat polcokra helyezzük, vagy a menyezetre erősített zsinegre egymás alá függesztjük.

Pasztőrözéssel is elkészíthető a komposzt, hasonlóan, mint a laskagomba esetében.

A laskagombától eltérően a gombacsíra felhasználása 100 kg nedves alapanyagra 8–10 kg, illetve liter. Ettől többet nem érdemes hozzáadni, mert nem növeli a termés mennyiségét.

Átszövetés, érlelés

Az átszövetés alatt hő keletkezik, ezért a zsákokat nem szabad összeérve egymás mellé helyezni. A gombacsíra szaporodásához 50–100 lux erősségű fényre van szükség. Hideg fényű fénycsöveket használhatunk a megvilágításra, amennyiben nincs megfelelő természetes fény a helyiségben. Napi 8-10 óra megvilágítás szükséges. Az átszövetés hőmérséklete 20–26 fok a zsákok közepében. Szúrópálcás hőmérővel naponta ellenőrizni kell a zsákok belsejében levő hőmérsékletet. A micélium lassan behálózza az alapanyagot. Kisebb csomók jelenhetnek meg, melyek fokozatosan megbarnulnak. Ebben a fázisban a fólia leszedhető, a barnulás tovább folytatódik, mindaddig, amíg az egész blokk barna lesz. Ekkor elérkezett az idő a termőre fordításhoz.

Az átszövetés időtartama fajtától függően 30–80 nap. A micélium már 14–20 nap alatt behálózza az alapanyagot, de ezután következik az érlelés szakasza, mely eléggé hosszadalmas folyamat.

Termőre fordítás

A fényt meg kell növelni 400–500 luxra. Egyes termesztők szerint akár 2000 lux is lehet. A páratartalom 90–100%, és a szellőzést is el kell kezdeni. A barnulás tovább folytatódik és 10-15 nap múlva el lehet kezdeni a termés indukálását. A blokkokat hideg vízbe mártjuk, és ezzel a sokkhatással váltjuk ki a termés elindulását. Ez a folyamat eléggé kritikus és továbbra sincs a világon egységes álláspont, melyik módszer lenne a biztonságos. A Távol-Keleten a fólia felső részét levágják, és hidegvizes permetezéssel érik el a sokkhatást. Ezután megfordítják a blokkokat, és a a másik végén is levágják a fóliát. A fő gond, hogy a Shiitake fajtájától is függ, hogy melyik módszer a legjobb a termés indukálására.

A tanulság: ne vásároljunk ismeretlen fajtát, és kérjük a csíragyártó ajánlását a termesztésre.

Termés

A gombákat akkor kell szedni, ha már kinyíltak és láthatóak a lemezek. A kalap széle ekkor még begörbült. A gombát kézzel vagy késsel szedjük, minél rövidebb szárat hagyva a komposzton. A tönkmaradvány a blokkokon a fertőzés forrása lehet. A gomba szárhossza ideális, ha megegyezik a kalap átmérőjével. A Shiitake hűtőszekrényben napokig tárolható.

Az első hullám után a blokkokat pihentetni kell 7–20 napig. A nedvességtartalom ilyenkor 40–50%, a fény 500–2000 lux erősségű. Ezután jöhet az újabb hidegsokk, áztatás és termőre fordítás. Az áztatás után 5–10 nap múlva jelennek meg az első gombák. Fajtától függően 4-5 hullámban is szedhető a gomba. A várható termésmennyiség a komposzt súlyának a 25%-a. A termesztés hőmérséklete 20–25 fok.

A letermett gombakomposzt értékes, természetes kerti trágya.

A gomba szárítva vagy sós páclében, üvegekben hosszabb ideig tárolható. A vállalkozó kedvűek gabonaszesszel gyógyhatású tinktúrát is készíthetnek belőle.

A következő számban a pecsétviaszgomba, bokrosgomba és a gyapjas tintagomba jótékony hatásáról, valamint háztáji termesztési lehetőségeiről lesz szó.