2024. október 3., csütörtök

A bank nem tudott mit kezdeni vele

Két év sem kellett ahhoz, hogy a szenttamási Elan üvegházában a FRESH GRO nevű magáncég újjáélessze a termelést, kiváló minőségű salátát, uborkát, paradicsomot, paprikát kínáljon fel a piacnak

Vajdaság mezőgazdaságának nagy lehetősége a zöldségnövény-termesztés – hangoztatjuk előszeretettel. Nem is alaptalanul, hiszen a külföldi piacon keresett például a csemegeborsó, a csemegekukorica, a fűszerpaprika-őrlemény. Az adatok szerint viszont évről évre csökken a zöldségnövények vetésterülete, de egyre nagyobb teret hódít a hajtatásos termelés, szaporodnak a fóliasátrak, helyenként üvegházak is épülnek, melyekből korai, jól értékesíthető uborka, paradicsom, paprika kerül a piacra. A szenttamási Elán mezőgazdasági kombinát hat hektáros üvegháza a legnagyobbak közé tartozik a köztársaságban. Alig két évvel ezelőtt saláta és paradicsom helyett gyomnövény burjánzott az ágyásokban, megroggyant a tartószerkezet, s a betört ablakfiókokról arra következtethetett a kívülről szemlélődő, hogy nincs gazdája a valamikor mintául szolgáló létesítménynek. Pedig volt – az egyik bank. A kombináttól adósság fejében kapta az üvegházat, s nem tudván mit kezdeni vele – dobra verte. Így jutott az Angliában élő Nenad Pejović és üzlettársa tulajdonába. Két év sem kellett ahhoz, hogy FRESH GRO néven újjáélesszék a termelést, kiváló minőségű salátát, uborkát, paradicsomot, paprikát kínáljanak fel a piacnak.

Üzlettársammal sokat utaztunk és megismertük a korszerű holland üvegházakat, ez serkentett bennünket a vállalkozásra. Új objektumokat szerettünk volna építeni, de ehhez megfelelő helyet kellett találnunk, bár Lengyelországban és Magyarországon is kedvező feltételeket biztosítottak a több millió eurós befektetéshez. Annak ellenére, hogy a szenttamási üvegház rossz állapotban volt, mégis erre esett a választás, hiszen közel van a főutakhoz, a nagyobb városokhoz, a bevásárlóközpontokhoz. Közel egymillió eurót költöttünk a tetőszerkezet, a fűtőberendezések javítására, mígnem megalapozhattuk a termelést a 6 hektáros zárt térben, valamint több mint húsz hektáros szabadföldi területen – mondja Nenad Pejović társtulajdonos.

A fűtőrendszernek köszönhetően, bár a folytonosan növekvő energiaár drágítja a termelést, a szenttamási üvegházból egész évben friss zöldségnövények kerülnek piacra...

- Az volt a célunk, hogy mielőbb üzemképessé tegyük az üvegházat, nem nagy választásunk volt az energiát illetően. Most a legolcsóbb energiával, gázzal fűtjük az üvegházat. Számításokat végeztünk a szilárd fűtőanyagra, illetve a biomassza felhasználására való áttérést illetően, de költséges lenne az átállás, a fűtőanyag valamint a hamu tárolása, így a gáz mellett maradunk. A környék gazdag hévízben, 62 fokos víz tör fel a mélyből, de ezt csak úgy hasznosíthatjuk, ha engedélyt szerzünk hozzá. A következő lépés tehát a hévízzel történő fűtés bevezetése lesz.

Terveznek-e új üvegházat építeni a meglévő helyén?

- Szükségtelen lerombolni a jó állapotban lévő üvegházat, még ha régi épületről és régebbi technológiáról van is szó. Több mint 20 hektáros termőfölddel is rendelkezünk, s ott lesz helye a legkorszerűbb, a holland technológiával üzemelő üvegháznak, de várni kell a beruházással, hiszen költséges vállalkozásról van szó, hiszen egy hektár lefedése több mint 2 millió euróba kerül, amit önerőből nem tudunk előteremteni. Mindenképpen szeretnénk bővíteni a jelenlegi 6 hektárt, ami alapul szolgál a termékválaszték gazdagítására is. Gondolunk a virágtermesztésre, de arról is beszélgettünk, hogy cseresznyét, fügét termesztünk az üvegházban. A piacnak mindig új terméket kell felkínálni, s lehetőleg elsőként megjelenni.

Nehéz volt-e piacot szerezni, ugyanis a hazai termékeken felül szinte korlátlan mennyiségben érkezik piacainkra a behozatali zöldségnövény…

- Nincsenek értékesítési gondjaink, hiszen a kifogástalan minőségű termény a keresett. Bevásárlóközpontoknak, üzletláncoknak szállítjuk a friss zöldségnövényt, felvesszük a versenyt a török, a macedón, az olasz behozatali terményekkel, annak ellenére, hogy az állam nem védi a hazai termelőt és termelést, mint az nyugaton történik. Arra törekszünk, hogy mielőbb megszerezzük a HACCP szabványt, ami egy napon belépőt jelenthet a külföldi, mindenek előtt az uniós piacra – nyilatkozta Nenad Pejović, a szenttamćsi FRESH GRO üvegház társtulajdonosa.

A kifogástalan minőségű termék előállításának egyik követelménye a tápanyagokban gazdag, szennyező anyagoktól mentes termőtalaj. Az igaz ugyan, hogy a hidrokultúrás termelésben száz tonnákban mérhető a hozam, de a termény minősége, az íz messze elmarad a természetes közegen, a földön termesztett paradicsom, paprika íze mögött, így a szenttamási üvegházban sem tervezik a kőzetgyapoton vagy perliten történő termelést. A zárt térben történő termelés fokozott növényvédelmet igényel, a felügyelet a szakemberekre hárul.

- Az üvegház nagy területet fed le, de mivel alacsony építményről van szó, kifejezett a külső és a belső hőmérséklet közötti különbség. Télen, amikor kint fagypont alatt van a hőmérséklet, bent viszonylag meleg van, magas a páratartalom, ami kedvez a kórokozók terjedésének. Ellenük a megelőző védekezést kizárólag bejegyzett, környezetbarát vegyszereket alkalmazunk. Kerüljük a gyakori kemizálást, hiszen zöldségnövényeink friss fogyasztásra kerülnek, nem tartalmazhatnak szermaradványokat – mondja Dušan Medić termelésvezető és azt is hozzáfűzi, hogy mivel talajtakarást alkalmaznak, a sorközökben jelentkező gyomokat is kézi erővel távolítják el. Fontos agrotechnikai művelet a gyomtalanítás, hiszen a gyomnövények különböző betegségek köztes gazdái lehetnek. A kártevők is gondot okozhatnak. Figyelni kell a levéltetvek és a gyapottok-bagolylepke megjelenését, amit a rovarcsapdák is jeleznek, így idejében avatkozhatunk be. A növényi betegségeket illetően a paradicsomnál és a paprikánál a peronoszpóra károsíthat. Ha megsemmisül a lombozat, idő előtt befejeződik a termelési ciklus, ezért van szükség a megelőző kemizálásra. A növény ellenálló képességét a megfelelő tápanyagellátás is javíthatja, ezért az öntözővízzel juttatjuk a tápanyagot a gyökérzónába, ahonnan a legkönnyebben és leggyorsabban vehető fel. Ez határozza meg termékeink minőségét is, s biztos vagyok benne, hogy a FRESH GRO cég zöldségnövényei minőségükkel szereznek egyre nagyobb piacot – hallottuk Dušan Medić termelésvezetőtől.