2024. október 2., szerda

Hidrokultúrás növénytermesztés A-tól Z-ig (74.)

Vertikális termesztés (2.)
Terjeszkedjünk felfelé, és jobb lesz a helykihasználás. A különböző hidrokultúrás termesztési módszerek nagy előnye, hogy a termesztőberendezéseket emeleten is el lehet helyezni, és ezzel az egységes területre eső termelésünk többszörösen növekszik. Tekintsük át röviden a különböző technológiákat, melyek alkalmasak lehetnek a vertikális termesztésre.

Konténeres termesztés

A szoba dísze is lehetne a kerámiából kialakított különböző alakzatú és színű termesztőedény. Már nálunk is gyártják és kiállításokon is lehet látni különböző változatban. A cserépedényben virágot, földiepret, salátát és spenótot is lehet termeszteni. Közegnek legjobb a perlit, kókuszrost, tőzeg, vermikulit vagy ezek keveréke. Általában a tápoldatozás nincs megoldva és a csöpögető öntözés sem alkalmazható. A napi öntözés vagy a lassan oldódó műtrágyák (Osmocot) alkalmazása segít megoldani a folyamatos tápanyagellátást. Ezek a kis, kerámiából készült hasznos edények a házi szükséglet kielégítésére tudnak termeszteni elegendő zöldségfélét, vagy virágokkal csodálatos díszei lehetnek az előcsarnoknak.

A következő emeletes megoldás a konténerek egymásra helyezéséből áll. A konténerek anyaga lehet kerámia, műanyag vagy sztiropor. Alakjuk is változó, használhatók kerek, szögletes vagy egyéb különleges alakzatú edények. A konténerek mérete és űrtartalma a termeszteni kívánt növénytől függ. A földieper termesztésére legalkalmasabb a 6-8 literes sztirpopor- vagy műanyag edény. Termesztőközeg lehet a perlit, de ennek hiányában elfogadható a valamivel drágább vermikulit és a tőzeg is. A konténeres emeletes termesztésnél nagyon fontos a helyes tápoldatozás. Ha csak felülről adagoljuk a tápoldatot egy csöpögtetővel, akkor a felső edények túl sok, az alsók pedig kevés tápanyagot kapnak. Sokkal jobb megoldás, ha a középső konténerben is elhelyezünk egy szúrópálcát, így az alsó szintek is elegendő tápanyagot kapnak. A napfény szempontjából nem ideális ez a megoldás. Az északi oldalon levő növények nem kapnak közvetlen fényt, csak a szórt fényt tudják hasznosítani. Ez nyáron elegendő, de a kora tavaszi és az őszi fényszegény időszakban sajnos kevés. Ilyenkor ajánlatos az oszlopok északi oldalát 1-2 órás pótmegvilágítással ellátni.

Termesztés a falon

A felfelé törekvést és a jobb helykihasználást oldja meg a falra szerelhető vagy csak egymagában felállítható sík termesztőrendszer. Több változata létezik. Az egyszerű házi használatra alkalmas szobadísztől a nagybani termesztésre alkalmas változatig gyártják a különböző elemeket. Zárt rendszerben történő termesztésnél a jobb helykihasználás az elsődleges szempont. A termesztőfalakat kelet-nyugat irányban kell felállítani 2-3 méter magasságig. Ezáltal a fal maximálisan kihasználja a nap sugarait, és egyik termesztő edény sem helyezkedik el árnyékban. A falak egymástól való távolságát a magasságuk szabja meg. Egyik fal sem árnyékolhatja le a másikat, és ezáltal valóban tökéletes a napsugarak kihasználása. A tápoldatozás felülről történik egy csöpögtetővel. A tápoldat a fal belső hátoldalán lassan szivárog lefelé, csörgedezik, ezért is sorolható a tápfilmes vagy csörgedeztető módszerek közé. Ezzel a megoldással minden növény gyökere elegendő tápoldatot kap, és a fölösleg a fal legalsó részén egy gyűjtőcsatorna segítségével visszafolyik a tartályba. Ez a rendszer visszaforgatós, és mint ilyen, jobb víz és tápanyag kihasználást biztosít.

Házi használatra bárhol felszerelhető a helyiség sarkában vagy előcsarnokban a sík falra. A hobbitermesztők felhasználhatnak bármilyen műanyag edényt konténernek, vagy a tápfilmes módszerhez hasonlóan, műanyag csöveket is. A csöveket különböző módon lehet elhelyezni vertikálisan. A legfelsőből átfolyik az alatta levőbe, legvégül pedig egy gyűjtőtartályba. A tápfilmes csöves vagy csatornás rendszert nagybani termesztésben háromemeletes megoldásban is alkalmazzák. Amerikai szakértők teljesen automatizált ültető, termés begyűjtő és végül tisztító rendszert fejlesztettek ki erre a célra. Az üzemeltetésére elegendő egy személy és néhány rakodómunkás. Főleg saláta és spenót folyamatos intenzív termesztésére használják ezt a módszert.

Rotációs rendszer

A felfelé törekvés a termesztésben ezzel nem érté véget. Ausztrál fejlesztők továbbléptek, és az emeletes megoldást rotációs rendszerré alakították. Csatornákban vagy megfelelő konténerekben az alsó szinten elültetik az előnevelt palántát. Ezután elkezdődik az emelkedés, és alulról jön a következő üres csatorna. Növénytől és a termésérés hosszától függően úgy időzítik az emelkedést, hogy egy érési ciklus alatt forduljon egyet. Az egyik oldalon az elültetett palánta lassan halad felfelé, a másik oldalon felülről érkezik az alsó szintre a beért termés. Ezt leszüretelik és alul átfordulva a csatorna újra kész az ültetésre. Ezzel a módszerrel termeszthető növények elsősorban a saláta, spenót és a földieper, de készítettek már paradicsom és paprika termesztésére is alkalmas rotációs szerkezetet. Egy hatásos változatán zöldtakarmányt termesztenek, mely Ausztrália sivatagos vidékein nagy sikert aratott az állattenyésztők körében.

Mennyire hatásos a rotációs hidrokultúrás termesztés, láthatjuk a táblázatból.

Termés

Hagyományos

Rotációs

Földieper

5–8 kg/m2

54 kg/m2

Saláta

72 kg/m2

386 kg/m2

Paradicsom

45 kg/m2

168 kg/m2

A fejlődés nem áll meg, a hidrokultúrás termesztésben élen járó országokban egész háttéripar támogatja a termelőket. A hobbitermelők részére számtalan egyszerű és házilag könnyen összerakható termesztőberendezést gyártanak és forgalmaznak. A kisebb méretűek akár az asztalon is elférnek, a nagyobbak pedig szekrénynagyságú méretben, egy helyiség sarkában termesztenek egész évben folyamatosan. Sajnos mi egyelőre a saját anyagkészleteinkkel gazdálkodhatunk. A vertikális rendszerben működő termesztés bemutatása ötletadónak nagyon jó, és hátha felkelti a vállalkozó szellemű gazdák érdeklődését. Házilag egy kis barkácsolással a termesztőfal és a konténeres emeletes módszer is megvalósítható.

A következő számban visszatérünk a palántaneveléshez.