2024. október 2., szerda

AKTUÁLIS NÖVÉNYVÉDELEM

Értesítés a gyümölcstermelőknek

Felhívjuk a gyümölcs és zöldségtermelők figyelmét az aktuális növényvédelmi munkákra.

A hideg, esős időjárás miatt a gyümölcsösökben lassan indul a vegetáció. Az almatermésűek és a csonthéjasok zöme a rügypattanás fázisában van, a barack a virágzás kezdetén.

1. Ha az almánál még nem lett elvégezve a rezes permetezés, egérfül állapotig el kell végezni. Ezek a szerek hatásosak a baktériumos tűzelhalás (Erwinia amylovora) és a varasodás (Venturia inequalis) kórokozója ellen. A lisztharmatos fertőzés (Podoshaera leucotricha) megelőzése érdekéban kéntartalmú szereket ajánlott alkalmazni.

A tűzelhalás kórokozója virágzásban is fertőz. A termelők a legközelebbi tanácsadó szolgálat munkatársainál érdeklődhetnek, hogy az időjárási feltételek megfelelőek-e a fertőzés kialakulásához.

Az almatermésűeket gyakran kell ellenőrizni, hogy időben észrevegyük a tűzelhalás tüneteit, a fertőzött hajtásokat mechanikai úton el kell távolítani. Ha az időjárás kedvezővé válik – meleg, nedves idő – számíthatunk a fertőzésre.

A fertõzés tünetei elõször virágzás idején jelentkeznek, a virágok megbarnulnak, majd megfeketednek, de nem hullanak le.
Hajtásfertõzés esetén a fiatal hajtásvégek pásztorbotszerűen meggörbülnek, a levelek megbarnulnak, de a hajtásokon maradnak.
A gyümölcsökön fonnyadás, barnulás, feketedés figyelhetõ meg, a mumifikálódott termések az ágon maradnak.
A gyümölcsfák fás részein kéregelhalás, fekélyesedés tapasztalható. A fertõzött és egészséges szövet határán a kéreg gyakran megreped.
A károsító tavaszi felszaporodásának kedvez a nedves, meleg idõjárás. A fertõzött növényi szövetekbõl borostyánszínű baktériumnyálka törhet a felszínre, ahonnan mechanikai úton, madarak, rovarok, szél, esõ, virágpor útján tovább terjedhet.
A betegség elleni védekezéshez feltétlenül szükséges a fertõzésre fogékony idõszakokban, sziromhulláskor, az intenzív hajtásnövekedés idején, vihar, jégverés után az ültetvények és a környéken található egyéb gazdanövények folyamatos szemlélése.
2. A körtéket a körtebolha ellen kell folyamatosan védeni, hogy meggátoljuk az elszaporodásukat. Erre a célra abamektin hatóanyagot, a körtevarasodás ellen pedig mankozeb alapanyagú kontakt gombaölőt ajánlott használni.

3. A csonthéjasoknál a moníliás virág- és ágelhalás (Monilia laxa) a legveszélyesebb kórokozó, amely virágzásban fertőz.A tavaszi hűvös, csapadékos, ködös időjárás kedvez a fertőzésnek,amely a csonthéjasokat támadja. A fertőzés a bibén keresztül megy végbe, ezért a permetezést a virágzás idejére kell időziteni, 2-3 alkalommal (fehérbimbós állapotban, teljes virágzásban), a következő szerek valamelyikével: SIGNUM, RONILAN DF, OCTAVE, CHORUS 75 WG, a használati utasításban leírtak alapján.

A növényvédő szereket a használati utásításaikban leírtak alapján kell használni.

Közelebbi információkért forduljon szaktanácsadójához.

Szabadka és környéke:

Agrozavod AD, Szabadka

Bognár Pásztor Hajnalka okleveles mérnök

Tel.: 024/556-867

Zenta és környéke:

Mezőgazdasági szakszolgálat Zenta

Babić Andrea okleveles mérnök

Tel.: 024/811-370