2024. október 2., szerda

Katasztrofális agrárpolitika

A mezőgazdasággal foglalkozó képviselők többsége általánosságban véve egyetért a mezőgazdasági minisztériumnak a termelők körében nagy felháborodást keltő intézkedéseivel. Erre következtethetünk legalábbis a hír alapján, hogy a szerb parlament mezőgazdasági bizottsága pozitívan értékelte az agrártárca eddigi tevékenységét, és elfogadta a mezőgazdasági minisztérium 2009-es évre vonatkozó munkatervét azzal a kitétellel, hogy a tárca március végéig fizesse ki a gazdáknak a múlt évre vonatkozó tartozásait.

Az AgroPressből származó hír csak a végeredményről, a döntésről értesít, s ez alapján, nem tudhatjuk, hogy a vita során az egyes képviselők milyen álláspontot képviseltek. A legélesebb vita a dohánytermesztőknek járó prémiumok megvonásával kapcsolatban alakult ki. A minisztérium nem volt hajlandó elfogadni a felszólaló képviselőknek azon követelését, hogy a dohánnyal foglalkozó gazdák számára továbbra is folyósítsa az állam ezt a jelentős bevételi forrást jelentő pénzbeli ösztönzést. Érvelése szerint elfogadhatatlan, hogy a dohánytermesztők 120 000–160 000 dináros támogatást kapjanak hektáronként, míg a többiek csak 12 000 dinárt. (Ez a járatlanok számára félrevezető érvelés nagyvonalúan elsiklik afölött, hogy a dohány rendkívül munkaigényes kultúra, amit kisebb parcellákon termesztenek. Nem lehet tehát egyenlőségjelet vonni közte és mondjuk a búzatermesztés között, ami a legkisebb munkaráfordítást igényli a gazdáktól.)

A parlament mezőgazdasági bizottsága támogatta a dohánytermesztés ösztönzését szolgáló pénzalap létrehozását. (Ezzel az alappal voltaképpen csak egyetlen gond van: az, hogy eddig mindössze szavakban létezik. A szándéknyilatkozatokat jó lenne már túlhaladni, hogy a dohánytermesztők tényleges hasznát is láthassák egy megalapított pénzalapnak!)

Dr. Zoran Mašić, a mezőgazdasági bizottság elnöke felrótta az idei költségvetés megtervezőinek, hogy a mezőgazdaságra való ráfordítás negyedével kisebb a tavalyinál. Szerinte legalább 32 milliárd dinárnak kellene lennie a jelenlegi 20,5 milliárd dinárral szemben. A mezőgazdasági bizottság egyhangúlag elfogadta, hogy a költségvetés hamarosan várható módosításakor növeljék a mezőgazdaságra fordított összeget.

Majd kiderül, hogy a döntéshozók pozíciójában lévők egyetértenek-e ezzel az egyöntetű állásfoglással.