A Than Fivérek Értelmiségi Kör keretében működő Alkotók és Feltalálók Klubjának szervezésében a hétvégén IDEA 2013 címmel nyolcadik alkalommal tartották meg az óbecsei Városi Színház Kör Galériájában a találmányoknak szentelt nemzetközi kiállítást. A bemutatkozón közel negyven kiállító vett részt.
Sípos Tibor klubelnök szerint a legfontosabb cél az, hogy a fiatalok körében népszerűsítsék az újítás és az alkotás szellemiségét, és a korszakalkotó találmányok helyett elsősorban a mindennapi életben tapasztalt problémák megoldását segítő újításokra törekszenek. A már ismerős, visszatérő vendégek és találmányok mellett az idén valóban találkozhattunk fiatal alkotókkal és újszerű műszaki megoldásokkal is.
Az óbecsei Pál Attila például egy saját készítésű marógépet mutatott be a közönségnek. A szerkezetet újrahasznosítható anyagok felhasználásával, másfél évig építette.
– A gépem számítógéppel vezérelt gravírozást, marást, felületi megmunkálást végez, és háromdimeziós alakzatokat képes kimarni. Nekem az elektronikában nagyon sokat segít odahaza különböző panelek, alkatrészek, modulok kivitelezésében, de egy elkészített gép alumínium előlapját is ki lehet vele gravírozni – mondja. – A precizitásán még lehetne javítani, és a sebességén is lehet fejleszteni, ehhez azonban jobb, drágább anyagok kellenek. A továbbfejlesztés során egy lézeres pozicionáló rendszert szeretnék hozzáépíteni, amivel a befogadó anyagot pontosabban hozzá tudom igazítani.
Beri Imre Monorierdőről érkezett, és egy henger alakú hőterjesztő készüléket hozott magával. Ez az egyszerűnek tűnő, fűtésre alkalmas szerkezet a bevitt villamos energiát többszörösen adja vissza hőenergia formájában. A bemutatottnál nagyobb kapacitású kivitelben Magyarországon már gyártják a készüléket.
– A Beri-féle fúziós vízmelegítő fűtőkazán minimális karbantartást igényel, kis helyen elfér, könnyen telepíthető és beszerelhető a meglévő hőfejlesztő berendezések mellé, illetve kazánok helyettesítéseként is funkcionálhat. A víz molekuláris energiáját a jelenleg ismert technológiáknál magasabb szinten használja ki fűtésre és melegvíz-előállításra: az energiafelhasználás és -leadás között 5 -5,7 százalékos az energiaráta kivétele a bevitt energiához képest. A jó ár-értékarány mellett további előnye az, hogy nem kell kéményt építeni, nem kell gázt szerelni – tudtuk meg a feltalálótól.
Vásárhelyi Lajos Mórahalomról jött, ő egy megújuló energiáról is üzemeltethető kazánt mutatott be.
– Olyan szerkezetről van szó, amely egyesíti magában a hagyományos cserépkályhák, kazánok és bojlerek kedvező tulajdonságait: tökéletesen felmelegíti az adott helyiséget, a központi fűtési rendszer működtetésére és melegvízellátásra is alkalmas. A hagyományos cserépkályhákhoz hasonlóan akár hat órán keresztül is tárolja a hőt. Mindezek mellett meleg levegő előállítására, sütésre, főzésre, padlófűtésre, fóliasátrak és üvegházak melegítésére is kiválóan használható, és gyakorlatilag bármilyen éghető anyaggal fűthető. Rendkívül gazdaságos, mert a benne lévő keringető rendszer a hatásfokot megtöbbszörözi. A rendszer esztétikusan is kivitelezhető, tetszőleges formájúra alakítható, szétszedhető és szállítható – mutatta be termékét Vásárhelyi. Egy ilyen kazán ára 150 és 500 ezer forint között mozog.
A gépek, szerkezetek mellett a kiállításon a bionövény-termesztés terén elért újdonságok, táplálék-kiegészítők is szerepeltek. Az óbecsei Gilvázi István régi ismerős, ő az idén több terméket is kiállított.
– Igény mutatkozott kézi gabonamalomra, az elektromotorral működő, nagyobb kapacitású malmok után most ezt hoztam el. A kézi gabonamalommal különböző magokat is lehet őrülni, de egy ékszíjtárcsán keresztül akár villanymotorral is működtethető. Ennek az ára megközelítőleg fele az elektromotoros változaténak, azaz tízezer dinár alatt lesz – mondta el Gilvázi, aki ezúttal biopermetszereket (organikus termesztésben engedélyezett, gyümölcsfákra használható gyantaszappant és mészkénlevet), valamint egy makói recept szerint készült hagymapálinkát is hozott magával. Utóbbiról végül kiderült: valójában kukoricapálinkába áztatott vöröshagymával, fokhagymával és borókabogyóval készült, koleszterint oldó tinktúráról van szó.
A már együttműködő külföldi és hazai egyesületek szombaton aláírtak egy megállapodást is, amellyel létrehozták a Duna menti államok feltalálóinak és újítóinak az unióját – ennek eredményeképpen remélhetőleg még szorosabb együttműködést és nagyobb támogatási lehetőségeket tudnak biztosítani a kreatív alkotóknak.