2024. július 17., szerda

Anya otthon dolgozik

Termelésbe fogjon az, aki sikeres vállalkozást szeretne – Kismamák és kispapák vállalkozókészségét serkentenék a tapasztalattal rendelkezők

Van, aki alig várja, hogy visszatérjen dolgozni, van, aki nagyon nehezen zökken vissza a mindennapokba azt követően, hogy gyermeke született. Egy biztos: gyökeresen megváltoznak a mindennapok egy gyermek megszületését követően, és az sem vitatható, hogy minden anya, apa nehéz szívvel hagyja otthon, bölcsiben, dadussal a gyermekét, ha vissza kell térnie dolgozni. Sokan ekkor döntenek úgy, hogy önmaguk urai lesznek, vagy legalábbis érzik, lépniük kellene, de nem tudják merre, hogyan.

Fotó: Molnár Edvárd

Fotó: Molnár Edvárd

A héten Palicson a Palicsi Vállalkozók Fóruma Egyesület szervezésében vállalkozásfejlesztő előadást tartottak kismamáknak és kispapáknak, s ez az előadás egy háromrészes képzéssorozat első állomása volt csupán. A sikeres vállalkozók és családanyák, családapák arról beszélnek a részvevőknek, mik a magánvállalkozás előnyei, mi az, amibe érdemes belefogni a mai nehéz gazdasági helyzetben, s hogyan is rugaszkodjunk neki ennek a sokak számára nehéznek tűnő helyzetnek: hogyan legyünk magánvállalkozók?

Csiszár Molnár Anna nagycsaládos édesanya, sikeres vállalkozó, fordítói, honlapkidolgozással, kereskedelemmel foglalkozó céget vezet, otthonról.

– Ha egy nő a gyermekével is szeretne lenni, de dolgozni is szeretne, akkor úgy gondolom, hogy a magánvállalkozás nagyon jó megoldás lehet: a maga uraként, saját vállalkozásban dolgozhat, s ha otthon nyit vállalkozást, akkor fizikailag is otthon tud lenni a gyermekével. Persze ehhez olyan személyiségnek is kell lennie, aki ebben a helyzetben feltalálja magát, kell valamilyen tudás is hozzá, ötleteket, motivációt kell gyűjteni, és nagyon fontos az is, hogy meglegyen a családon belüli támogatás. Sok kismama azért bizonytalanodik el, mert a párja nem támogatja, vagy a nagyszülők, és ez komoly akadály lehet.

Hogyan lehet egyensúlyt teremteni, ha otthoni munkát végzünk? Nem folyik át a munka a gyermeknevelésbe, a gyermekkel való együttlétbe?

– Otthoni vállalkozóként biztosan nem lehet azt elérni, hogy ne folyjon át az egyik dolog a másikba. Mérlegelni kell, biztosan, hogy egyik nap a gyermek, másik nap pedig a munka rovására megy a dolog, de talán kisebb az őrlődés azzal, hogy egy légtérben vagyunk a gyermekkel. Lehet, hogy játék közben sík ideg vagyok, mert tudom, hogy van egy határidős munkám, amit meg kellene csinálnom, de én ezt akkor éjszaka vagy korán reggel oldom meg, tehát a saját alvásidőmet áldozom be azért, hogy meg tudjam csinálni.

Mivel tudunk ma, itt Vajdaságban sikeresek lenni? Milyen vállalkozásba fogjon az anyuka?

– Az otthoni tevékenységeknél rugalmasabbak lehetünk. Lehet az akár kereskedelem, a gyermekek kinőtt ruháit eladják, sokan börzéznek, és ez már egy jó kezdet. Fontos és kiaknázatlan lehetőségnek találom a kiskerteket is. Meg kell azokat művelni: lehet specifikus gyümölcs vagy bármi más, amit kis területen is lehet termeszteni, és terméket, lekvárt vagy mást készíteni belőle. Ez egy olyan munka, amelyet gyermek mellett is lehet csinálni. Lehet, hogy egy munkahelyen csak egy minimálbért keresne meg, legjobb esetben nyolc órát távol van, s a pénzének egy része arra menne el, hogy valakinek fizet, hogy a gyermeke mással, felügyelet alatt legyen. Érdemes már csak ezt átgondolni.

Miért bátortalanok mégis az emberek?

– Az általános gazdasági helyzet visszafogja az embert. Van, hogy nem fizetik ki az ember munkáját, ez velem is előfordult, hogy hónapokon át dolgoztam egy projekten és végül nem fizették ki, azt az időt a gyermekeimmel is tölthettem volna. Sokan úgy gondolják, hogy ha nincs tőkéjük, akkor hozzá sem fognak, pedig nagyon sok mindenhez nem kell pénz.

Ricz András vállalkozó, egygyermekes családapa. Vallja, hogy projektumokban kell gondolkodni, tervezni, s ő a termelésben látja a jövőt.

– Az a tény, hogy az ember vállalkozó, egyben pozitív, de negatív jellemzőkkel is bír. Kisfiunk hároméves, teljesen megváltoztatta az életünket. A vállalkozói létben azonban az ember szabad, nem kötődik egy munkaadóhoz, munkahelyhez, s ez nagyban segíti a családi mindennapokat. Viszont sokkal többet dolgozunk, hiszen van amikor este és éjszaka is dolgozni kell. De jól meg tudjuk osztani a gyermekfelügyeletet. Nincs nálunk szigorú beosztás, akinek feladata van, alkalmazkodik a másikhoz, ő van a gyerekkel, ha a másik elfoglalt. Nagyon figyelünk arra, hogy ne a gyermeken csattanjon az ostor. Nagyon sokat tervezünk előre. Én már most tudom, hogy a jövő júniusig mit fogunk csinálni, mit valósítunk meg.

Tapasztalt vállalkozóként milyen tanácsot adsz a képzés részvevőinek? Mibe fogjon bele ma egy családanya, apuka?

– Termelésbe. Ne kereskedelembe, mert azt mindenki csinálja. Ha van hozzá tudása, akkor innovációs dologba kezdjen, amivel az unió piacára tudna termelni, ha piciben is. Mert, ha van egy jó ötlet, induló vállalkozás, akkor arra lehet támogatást is szerezni.

Müller Zoltán 15 hónapos kislányával érkezett a képzésre. Munkahelye mellett vállalkozása is van.

Azt mondja, ő ugyan nem kezdő, mégis hasznos információkhoz jutott az első előadáson.

– Az elméleten kívül fontos arra is felhívni a figyelmet, hogy nagyon sok minden másként működik a gyakorlatban, mint ahogyan azt például az előírások leírják. A jogszabályok változása terén nekem is kevés a tapasztalatom, nem vagyok benne a folyamatokban, ezért nagyon hasznos volt számomra ez a képzés. S nem beszélve arról, hogy tapasztalatot cseréltünk egymással, mi részvevők, olyan kapcsolatok születtek, amelyek később hasznosak lehetnek mindkét fél számára. Már csak ezért is érdemes az ilyen előadásokra elmenni.

Véleményed szerint milyen vállalkozásban lehetünk ma sikeresek?

– Sikeresek abban tudunk lenni, amit szeretünk. Egyik vállalkozást sem könnyű vezetni, de ha valami olyasmibe fogunk, ami távol áll tőlünk, akkor talán belefáradunk, mielőtt még sikerre vihetnénk azt. Hiszen egy új vállalkozás 1-2 évig nem hoz profitot, s ezt az időszakot át kell vészelni. S ha nehezünkre esik időt és energiát is fektetni a vállalkozásba, akkor bizony belebukhatunk, mert vannak nehéz időszakok. Százhúsz százalékon kell dolgoznunk, persze mérlegelve azt, hogy mit miért teszünk, mert sokszor elveszi az időt a családtól, s erre oda kell figyelni.

Mik azok a pozitívumok, amelyek a családi vagy magánvállalkozás beindítása mellett szólnak?

– Itt a magam ura vagyok. Én osztom be az időmet, én döntöm el azt, hogy mennyi időt szánok a munkára, a gyermekemre. Persze előnyt jelent egy vállalkozás megnyitásánál, ha mindkét szülőnek van munkahelye, így az egyik elkezdhet egy vállalkozást, míg a másiknak lesz egy biztos bevétele, akkor is, amikor esetleg hullámvölgyben van a vállalkozás. Több oldalról be kell biztosítani magunkat, s tény, hogy a bankok sem segítik a kisvállalkozókat, ha nincs tőke, sokszor nagyon nehéz belekezdeni valamibe. De hosszú távon megéri.