2025. február 13., csütörtök

Jó reggelt! (2020-01-17)

Illusztráció (Pixabay)

Illusztráció (Pixabay)

Sok évtizeddel korábbi időjárásjelentéseket és jóslatokat olvasgatok. Sok tudás rejtőzik ezekben a több száz éves megfigyelésekben, leírásokban, de időtöltésnek sem elvetendő. Ezekben olvasom, hogy a vajdasági magyarok úgy tartották, ha január 18-án, Piroska napján fagy, negyven napig el nem hagy! Más hiedelem is kapcsolódott egykor ehhez a dátumhoz. Például házasságjósló napként is számon tartották. A leírás szerint az a lány, aki ezen a napon piros kendőt köt a nyakába, még abban az évben férjhez megy.

Ágnes napja (január 21.) az asszonyoknak ad tanácsot: a sós vízben való mosdást javasolja ezen a napon, hogy a gyermekek egészségesek legyenek. Ha Ágnes hideget hozott, reményt jelentett, hogy Vince napján megenyhül a fagy, napos idő lesz. Vince napján (január 22.) a borászoknak volt fontos: a szép idő jó szőlőtermést jósolt, ám a csúnya, nyálkás köd rossz bortermést jelentett.

Január 26-át Pálfordulónak nevezik, utalva a bibliai történetből ismert Saulra, aki felhagyott Jézus üldözésével, és követőjévé lett. A laskóiak szerint: Pál fordulása, ha tiszta, / Bőven terem mező, puszta, / Ha szeles, jön hadakozás, / Ha ködös, embernek sírt ás, / Ha pedig esős vagy nedves, / Lesz a kenyér igen kedves.

Január régi magyar neve Nagyboldogasszony hava, télhónak és fergeteg havának is mondták. 

Magyar ember Magyar Szót érdemel