Az eddigi enyhe és csapadékmentes tél nem kedvez a mezőgazdasági termelőknek. A komoly mínuszok hiánya miatt a növényeken terjednek a gombás betegségek, valamint a kártevők is elszaporodnak. A határba menet már szépen látszik az őszi vetés, amelyet évről évre többen alkalmaznak. A munka a földeken elindult, aki csak teheti, a héten elszórja a műtrágyát, hisz hétvégére esőt jósolnak a meteorológusok. Kobrehel Ervin, a Zentai Gazdakör elnöke elmondta, hogy az őszi vetésű gabonáknak muszáj téliesedniük, vagyis ha nincsenek mínuszok, akkor nem várható a teljes termés sem.
– Az elmúlt évtizedben nem láttunk a határban annyi őszi vetést, mint amennyi most van. Szinte a termőföldek 70–80 százalékát bevetették az ősszel. Mindenki a téli csapadékban bízik, és egyre kevesebben vállalják be a tavaszi vetést. A legtöbben az árpát és a búzát is a padlásról vetették el, mivel az volt a legolcsóbb megoldás. A gazdák így tudják csökkenteni a kiadásokat, és ezzel igyekeznek növelni a bevételüket, ami manapság alig van. Ilyen nagy mennyiségű sörárpát régóta nem tettek a termelők. Ennek az lehet az oka, hogy a sörárpa és a takarmányárpa között 5–7 dináros az árkülönbség. A legtöbben azt ültettek a nagyobb bevétel reményében, viszont ennek várhatóan az lesz a hátulütője, hogy az átvevőhelyek jobban fognak válogatni a kínálatból. Eddig is válogattak, de most biztosan jobban átnézik az árpát. A sörárpa fehérjetartalma maximum 12 százalék lehet, ha ezt a határt átlépi a fehérjetartalom, akkor már takarmányárpaként veszik át. A határban a repce és a kalászosok is szépen fejlődnek, de korai lenne még a termés kimeneteléről beszélni. Az elmúlt egy hónapban sajnos alig hullott csapadék, és a termelők már nagyon várják, hogy elkezdhessék a tavaszi fejtrágyázást. Az ureát februárig el kell szórni, de ha nincs elegendő csapadék, akkor nem mossa be a talajba, és elpárolog a nagyja. Márciusban az ureát fejtrágyaként már nem lehet elszórni, így kényszerhelyzetben sokan azt csinálták, hogy elszórtak egy kis ureát, majd március folyamán ammónium-nitráttal pótolják a hiányzó mennyiséget. A műtrágya ára ismét az egekben jár. Karácsony környékén 48 dinárért kínálták az ureát, most közel 60 dinárba kerül, az ammónium-nitrátot pedig 50 dinárért árulják – mondta Kobrehel Ervin.
A gazdakör elnöke hozzátette, hogy a következő eldöntendő kérdés az, hogy a tömérdek kiadást érdemes-e egyáltalán bevállalni, hiszen nem tudni, mennyit adnak majd a búzáért.
– Az orosz és az amerikai piac változásai várhatóan kedvező hatással lesznek a hazai piacra, de ebből az itteni mezőgazdasági termelők semmit sem fognak érezni, mivel a gabonakereskedők megpróbálják azt a kis pluszkülönbséget is a saját malmukra hajtani. A tavalyi búza reális ára 28–30 dinár körül kellett volna, hogy mozogjon ahhoz, hogy a termelők lefedjék a költségeiket. A legtöbben egyből eladták a búzát, mert rákényszerültek, de aki tudott egy kicsit várni, az valamivel többért tudja most értékesíteni. Jelenleg a búza ára 23 dinár, de még ez is kevés a kiadásokhoz képest – magyarázta.
A növények állapotával kapcsolatban elmondta, hogy a mostani enyhe idő miatt a határban egyes parcellák már szinte túlfejlettek.
– Az árpán látszik, hogy megsínylette a hó nélküli telet, jól besárgult, de ha megindul a vegetáció, akkor ezt valamennyire kineveli a növény. A legnagyobb baj, hogy az enyhe idő miatt megmaradtak a gombabetegségek és a kártevők, így többet kell majd permetezni. Fel kell venni a harcot, mert ennél jobb nem lesz. Ebből kell a maximumot kihoznunk – fogalmazott a gazdakör elnöke.
Kobrehel Ervin kiemelte, hogy a termelők a gazdaságokkal kapcsolatos adminisztrációs feladatokat igyekeznek még a nagy tavaszi munkák előtt elintézni, de mivel Zentán nincs közjegyző, ezért Csókára és Magyarkanizsára kell átjárniuk ügyet intézni, ami tovább nehezíti a dolgukat.
![Magyar ember Magyar Szót érdemel](/static/img/pecset.png)
Nyitókép: A műtrágya ára az egekben jár (Fotó: Gergely Árpád)