2025. január 22., szerda

Vándorbölcsőben ringatózhat

A tóbai Aranyos család számára a közösséghez tartozást is szimbolizálja az ajándék

A magyar nemzet gyarapodásának egyik szép példája a 2012-től működő és folyamatosan bővülő vándorbölcső-mozgalom, amely fabölcsők adományozásával ösztönzi a magyar közösségeket a gyermekvállalásra. A magyarországi Agrárminisztérium is csatlakozott ehhez a mozgalomhoz, 2020-ban úgynevezett Agrár Vándorbölcső programot indított a külhoni magyar, mezőgazdaságból élő, gyermeket vállaló családok támogatására. A projekt keretében minden határon túli, magyarlakta régióba eljuttattak egy vagy több fából faragott, ringatható bölcsőt. A program célja, hogy családalapításra ösztönözzék a fiatal házasokat.

Vajdaságban már három ilyen bölcső is van, melyeket a Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége vett át és kezel, s azóta is a falugazdászok segítségével gondoskodnak arról, hogy mindig legyen egy-egy pici tulajdonosa. Kedvezményezettjei a mezőgazdaságból élő családok, akiknek kisbabája születik. Amikor a babák elérik a hat hónapos kort, aj bölcső egy másik családhoz viszik. Kedden az összetartozás eme jelképe a tóbai Aranyos család legfiatalabb gyermekéhez került, Aranyos Matteóhoz, aki harmadik gyermek a családban.

A közép-bánáti térségben élő magyarok legtöbbje mezőgazdasággal foglalkozik. Nincs ez másképpen a tóbai Aranyos családnál sem. Főként földműveléssel foglalkoznak, búzát, napraforgót és kukoricát termesztenek. Ami az állattenyésztést illeti, sertéseket tartanak, leginkább saját részre, hallottuk az édesapától.

A vándorbölcső (Fotó: Vidács Hajnalka)

A vándorbölcső (Fotó: Vidács Hajnalka)

– Mi a továbbiakban is kitartunk a földművelés mellett. Tovább szeretnénk vinni a családi gazdaságot, amit a szüleim, a nagyszüleim és dédszüleim kezdtek el. A jelenlegi jövőképünk kicsit bizonytalan a mai árak mellett, mert a földművelés nagyon sok befektetést igényel, miközben a múlt évben a szárazság miatt a termésben nagy visszaesés volt. De reméljük, hogy a helyzet javulni fog, és gyermekeink is megismerhetik, részesei is lehetnek a gazdálkodásnak – mondta Aranyos Edvin.

A család az elmúlt években a Prosperitati Alapítvány pályázatainak segítségével kicsit felújította a gépparkját, ami elmondásuk szerint egyszerűbbé és könnyebbé tette a földek megmunkálását.

– A régi mezőgazdasági gépek lecserélésével kevesebb idő alatt több, jobb és minőségibb munkát tudunk végezni a földjeinken – emelte ki az édesapa.

Míg a családfő a határban dolgozik, vagy otthon előkészíti a gépeket a munkára, esetleg ügyeket intéz, addig az édesanya a gyermekeket neveli.

– Kislányunk, Tifani hét, Marcel fiunk ötéves, a család legfiatalabb tagja, Matteó pedig kilenc hetes. Hobbiszinten kisebb, kreatív munkákat szoktam elvállalni, festek, varrok, gyerekfoglalkozásokat szervezünk egy barátnőmmel. Mivel képzőművészeti szakot fejeztem, ezek a tevékenységek állnak legközelebb hozzám, és mindezt a gyermeknevelésben is sokszor használni tudom – mesélte Aranyos Heléna.

Mint megtudtuk, az idősebb testvérek nagyon örülnek a kistestvér érkezésének. Segítenek édesanyjuknak a körülötte zajló tennivalókban és a házimunkában is.

– Egy átlagos napunk reggel 6 órakor vagy fél 7 körül kezdődik. A kislányunk elsős, neki fél 8-kor kezdődik a tanítás, a kisfiunk pedig 8 órára megy az óvodába. Mivel délig ketten vagyunk a picivel, ilyenkor a babagondozás mellett enyém a házimunka java része is. Amikor délben hazajönnek a gyerkőcök, ebédelünk, utána a házi feladatot csináljuk a lányommal. Ha szép az idő, feltétlenül kimegyünk a levegőre játszani, sétálni. 18 óra felé vacsorázunk, megfürdetem a nagyokat, majd a picit is, és a közös esti mese után elmennek aludni. Utána marad még egy kis idő egymásra a férjemmel, egy közös filmnézésre, vagy azokra a dolgokra, amikre nappal nem jutott – számolt be az édesanya.

A szülők nagyon örülnek a kis bölcsőnek. Heléna néhány nappal ezelőtt már beszámolt érzéseiről napilapunknak ezzel kapcsolatban. Akkor hangsúlyozta, hogy ez az ajándék kedvességet és figyelmet jelent a számukra, valamint tiszteletet az iránt, hogy családjuk mezőgazdálkodással foglalkozik.

– Számunkra ez a bölcső a közösséghez tartozást is szimbolizálja. És nagyon jó érzés egy kicsit átélni azt, hogy szüleinket hogyan ringatták nagyanyáink, mikor kisbabák voltak – zárta gondolatait az édesanya.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A tóbai Aranyos család (Fotó: Vidács Hajnalka)