2025. január 22., szerda

Egyre nagyobb méreteket ölt az antibiotikum-rezisztencia Szerbiában

Szerbia a régió országaihoz hasonlóan a lista élén áll a baktériumokkal szembeni antibiotikum-rezisztencia és az említett gyógyszerek ésszerűtlen használata tekintetében, hangzott el ma a szerbiai páciensek egyesületének panelbeszélgetésén, írja a 021.rs hírportál.

Ivana Ćirković mikrobiológus, a belrgádi Orvostudományi Kar tanára elmondta, hogy a koronavírus-járvány az antibiotikumok használatának növekedéséhez vezetett, mert a járvány kezdetén a polgárok úgy gondolták, hogy ezzel megelőzhető a tüdőgyulladás. Kiemelte, hogy az antibiotikum-rezisztencia következtében kialakult fertőzések miatt évente mintegy 35 ezren hunynak el Európában.

Goran Stevanović, a belgrádi fertőző betegségekkel foglalkozó klinika igazgatója elmondta, hogy ha egy betegnél rezisztencia alakul ki az antibiotikumokkal szemben, hosszabb a kezelés, így a költségek is magasabbak.

– A gond akkor jelentkezik, amikor a baktériumok ellenállóak a gyógyszerekkel szemben, és csak egy gyógyszert tudunk alkalmazni a betegségre, amelyre a páciens nem toleráns. Ilyenkor több, kisebb dózisú különböző antibiotikumot kell kombinálnunk, ami nagyon nehéz – magyarázta Stevanović.

Radmilo Janković, a Niši Egyetem Orvostudományi Karának aneszteziológusa elmondta, hogy a jelenség egyre hangsúlyosabb a kórház intenzív osztályán lévő betegeknél. A probléma egyre gyakoribb, nemcsak Szerbiában, hanem egész Európában, tette hozzá.

– Orvosaink legkedveltebb gyógyszerei az antibiotikumok, szívesen írják fel őket. A fogyasztásuk az első helyen van. Leggyakrabban felső légúti fertőzésekkor írják fel, vagy akkor, amikor valaki megfázik – mondta Janković.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Pixabay