2024. október 6., vasárnap

Falugondnoksággal az elszigeteltség ellen

Magyarországi és vajdasági szakemberek Óbecsén mutatták be a határon átnyúló IPA-projektumot

A Nők Kishegyesi Fóruma és a Falugondnokok Duna-Tisza Közi Egyesülete a Határon átnyúló falugondnokság elnevezésű IPA-projektum keretében pénteken Óbecsén a Than Emlékházban mutatták be tervüket, magyarországi példákkal is szolgáltak, és ismertették a falugondnokság vajdasági elterjeszthetőségének a feltételeit. Az előadók beszéltek a falugondnokságnak a kistelepüléseken és a tanyavilágban élőkre gyakorolt hatásáról is.

A Falugondnokok Duna-Tisza Közi Egyesülete képviselőinek az elmondása szerint 23 év alatt Magyarországon 1300 településen indult el a falu- és tanyagondnok szolgálat, amelyet az önkormányzatok a civil szervezetekkel közösen működtetnek. A szolgálatnak elsősorban a közösségépítő, közösségteremtő szerepét hangsúlyozták, ami bizalmon alapulva és esélyegyenlőséget teremtve szünteti meg az elszigeteltségben élők kiszolgáltatottságát.

Borbásné Márki Márta, Röszke polgármestere konkrét példákkal és adatokkal illusztrálta, miként is működik a kistérségi rendszerbe épült, azaz több település társulásával létrehozott szociális szolgáltató központ Röszkén, amely házi segítségnyújtást, szociális étkeztetést, családsegítő és gyermekjóléti szolgáltatásokat kínál a rászorulóknak. A kezdetben önerőből, majd állami támogatással és EU-s pályázati pénzből működtetett szolgáltatásokért az igénylők jövedelmüktől függően fizetnek, a legszegényebbek pedig ingyen kapnak segítséget.

A falugondnoki szolgálat vajdasági példáiról szólva Zsidai Erzsébet, a Nők Kishegyesi Fórumának a képviseletében elmondta: a Kishegyes Község Geronto Szolgálata jó példa arra, hogyan tud együttműködni az önkormányzat az egyházi és civil szervezetekkel, a szabadkai Caritassal és a Nők Kishegyesi Fórumával annak érdekében, hogy működő kapcsolat alakuljon ki a közösség és az idős, elszigetelt, beteg emberek között. A 2008 óta működő házi betegápolási szolgálat 2010-ben bővült ki a falugondnoki szolgálattal, azóta az idős háztartásoknál tüzelőt készítenek be, havat takarítanak, füvet vágnak, javítanak és kertészkednek, ha kell. Ezekért a szolgáltatásokért százdináros órabért, fuvar esetén pedig meghatározott kilométerdíjat kérnek. A község területén 120 embert lát el hat állandó munkaviszonyban lévő munkatárs, további négy személy pedig a közmunkaprogram keretében segíti őket. A szolgáltatás működtetésére mintegy ötmillió dinárra van szükség, ebből a községi költségvetés 1,2 millió dinárt biztosít.