2024. szeptember 11., szerda

Egymilliárd font nem elég

Az új brit nagykövet gazdasági együttműködést és Belgrád–Pristina-párbeszédet sürget

Szerbia nagyon fontos ország, mert „a stabilitás világítótornyaként csillloghat” a régióban, állapította meg Edward Ferguson új belgrádi brit nagykövet a Beta hírügynökségnek adott első nagy interjújában, majd hozzátette, számos lehetőség kínálkozik a kétoldalú kapcsolatok és együttműködés további javítására. Úgy fogalmazott, hogy az Egyesült Királyság őszintén érdekelt a Szerbiával fenntartott kapcsolatok javításában, és segíteni akar abban, hogy kiaknázza az ezekben a kapcsolatokban rejlő lehetőségeket, melyek mindenki javára válnának.

Ferguson egyébként kedden adta át megbízólevelét Aleksandar Vučić szerb elnöknek, és ugyanakkor átvette hivatalosan a nagyköveti tisztséget. Megállapította, hogy a két ország kapcsolata jó, de bőven van hova fejlődnie. Az interjúban rámutatott arra, hogy nagy ambíciói vannak a kapcsolatok elmélyítése terén, úgy véli, hogy sok olyan lehetőség van, amit még nem használt ki a két ország, mint mondta, „nagyszerű dolgokat csinálhatnának együtt”. Kifejtette, szeretné újraéleszteni a történelmi kapcsolatokat, a modern kapcsolatokat pedig pozitív irányba terelni, elsősorban a jövő felé tekintve.

A Szerbia és az Egyesült Királyság közötti gazdasági együttműködésről szólva Ferguson elmondta, hogy az árucsere értéke tavaly harminc százalékkal nőtt, ma megközelíti az egymilliárd fontot, majd hozzátette, hogy sokkal több olyan brit céget szeretne látni, amely befektetni és kereskedni jön Szerbiába. Ferguson aláhúzta, Szerbiának jelentős gazdasági potenciáljai vannak, hihetetlenül gazdag országnak számít, az itt élő tehetséges embereknek köszönhetően. Mint hozzáfűzte, a befektetők azt mondják, el vannak ragadtatva a nekik dolgozó emberek minőségi munkájával. A gazdasági együttműködés egyik sikeres példájaként Ferguson a Morava menti közúti folyosó projektumát emelte ki, amely a UK EF hitelmechanizmus (UK Export Finance) 470 millió fontos forrásának segítségével épül. Április végén nyitották meg a Morava menti korridor első szakaszát, amely összekapcsolja Rasina, Raška és Moravica térségét. Szerinte megvan a lehetőség arra, hogy Nagy-Britannia más kiemelkedő projektumokat is pénzeljen, elsősorban az infrastruktúra, a megújuló energiaforrások és a kultúra terén.

Politikai témákról szólva közölte, nem titok, hogy Szerbia és az Egyesült Királyság nem mindig ért egyet Koszovó kérdésében, de egyetértenek abban, hogy mindenki érdeke a stabilitás és a biztonság, és meg kell találni a megoldást arra, hogy a két fél rendezze a kapcsolatokat. Az instabilitás természetesen senkinek sem érdeke, mutatott rá, előre kell lépni Belgrád és Pristina viszonyában. Országa teljes mértékben támogatja az Európai Unió és az USA által vezetett párbeszédet. Az Egyesült Királyság miniszterelnöke egy nyugat-balkáni különmegbízottat is kinevezett, Stuart Peach-et, hogy további támogatást nyújtson ezekhez az erőfeszítésekhez, hamarosan Szerbiába látogat a brit különmegbízott. Kijelentette, hogy a megoldás megtalálása elsősorban a belgrádi és a pristinai kormányon múlik, jelezve, hogy a nyugalomra, a folyamatos párbeszédre és a kompromisszumkészségre nagy szükség van, mert kompromisszum nélkül soha nem lesz előrelépés.

Nem akart a tüntetések kapcsán állást foglalni, mondván, a demokratikus megmozdulások alapvető jogoknak számítanak, részleteiben azonban ezekkel nem kíván foglalkozni, mert Szerbia belső ügyének számítanak, országa viszont támogatja a sajtószabadság fejlesztését és a civil szektor erősödését is, mutatott rá Edward Ferguson.

Nyitókép: Edward Ferguson (Fotó: Beta)