2024. november 24., vasárnap

„Legfeljebb kivégeznek…”

Slavko Ćuruvija élettársa, Branka Prpa tett tanúvallomást a bírósági tárgyaláson

Nem hasonlított Miroslav Kurak vádlottra Slavko Ćuruvija gyilkosa – vallotta tegnap Belgrádban a Különleges Bíróságon Branka Prpa történész, aki az újságíró társaságában volt a gyilkosság pillanatában. A vádlottak ellen folyó bírósági tárgyaláson Stevan Protićnak, Kurak védőügyvédjének a kérdésére válaszolva mondta el, hogy a vádlott fotóját, mely a médiumokban megjelent, egy újságírónő mutatta meg neki, s maga rögtön megállapította, hogy nem talál hasonlóságot a gyilkos és a fotón szereplő személy között.

Ćuruvija és Prpa lakásuk felé tartottak, amikor az épületnél végrehajtották ellenük a merényletet. Elmondta, hogy maga a földről felfelé nézve látta a gyilkost, aki tulajdonképpen felette állt. A gyilkos arca, közölte, nem volt eltakarva, a fején egy kötött sapkát viselt, kabátban volt. Arca formátlan volt, nem lehetett rajta észre venni semmilyen fizikai jellegzetességet. Széles, szembeötlően sápadt arc volt ez, nagy fekete szemekkel, számolt be Prpa, nem volt túl magas a férfi, 175 centiméter körüli, kigyúrt, izmos testalkatú és rövid nyakú.

A gyilkosság részleteit is felelevenítette. 1999. április 11-én délután két óra körül sétálni indultak, s visszafelé jövet a Sveta Gora utcai lakásuk épületéhez vezető átjáróban Slavko Ćuruvija hirtelen megtántorodott, mintha megbotlott volna valamiben.

– A földre rogyott, miközben fogta a kezemet. Megfordultam, hogy meggyőződjek róla, mi történik. Ekkor egy ütés érte a fejemet és összeestem. Slavko még előttem elesett, én rögtön utána. Amíg feküdtem, láttam, ahogyan egy ember pisztollyal közeledik felénk. Slavkóhoz lépett és fejbe lőtte – közölte a bírósági tárgyaláson.

Mint mondta, ezt követően a gyilkos hozzálépett.

– Én csak hallgattam és néztem. Ő is hallgatott, majd hátat fordított és lassan, nyugodtan elhagyta a gyilkosság színhelyét.

Az ügyésznek arra a kérdésére, hogy két személy is jelen volt-e rajtuk kívül, annak ellenére, hogy ő csak egyet látott, Prpa azt válaszolta, hogy nem üthette meg ugyanaz a személy, aki kivégezte Ćuruviját.

GYILKOS TÖRVÉNY

Véleménye szerint az 1998-ban elfogadott új tájékoztatási törvény szolgált alapul ehhez a bűncselekményhez.

– Olyan módon üldözték a független újságírókat, amilyenre korábban nem volt Szerbiában példa a politikai életben. Ez volt az a törvény, amelyik nem csupán az újságírónak, a felelős szerkesztőnek a megbüntetését tette lehetővé, hanem kollektív bűnösséget is bevezetett. Nem csupán a szerkesztőségi vagyonnak, hanem a magántulajdonnak a lefoglalását is előirányozta a jogszabály – jegyezte meg a történész.

Hozzátette, hogy a bírósági döntéseket rövid idő alatt meghozták, így szűnt meg többek között Ćuruvija Evropljanin című lapja és más sajtótermékek is.

Beszámolójában kitért arra is, hogy a gyilkosságot megelőzően sokat gondolkodtak azon, hogy elhagyják Szerbiát, s Montenegróba költözzenek. Már lakást is kezdtek keresni, Ćuruvija azonban később meggondolta magát. Azt szokta mondani: „Mit csinálhatnak velem, legfeljebb kivégeznek…” – említette meg Prpa.

A VALÓDI GYILKOS MÁR HALOTT?

Bíróság előtti tanúvallomásának folytatásában Prpa kitért arra is, hogy Luka Pejović hasonlított véleménye szerint a leginkább a gyilkosra. Pejović a különleges rendőralakulat (JSO) rezervistája volt, 2000. december 5-én meggyilkolták Topčideren. Bevallotta, nem tudná száz százalékos biztonsággal állítani, hogy ő volt-e az. A rendőrségtől kapott információk szerint halála előtt Pejović barátainak arra panaszkodott, hogy előbb vagy utóbb ki fogják végezni, mert „elintézett egy újságírót”.

Prpát egyetlen egyszer sem szólították be a rendőrségre, hogy vallomást tegyen, egészen Zoran Đinđić kormányának megalakulásáig. Mint megállapította, ebből is teljesen világosan látszott az, hogy az állam az október 5-i fordulat előtt semmilyen nyomozást sem folytatott.

A merényletet követően Prpa Danica Draškovićot hívta fel, mert azt hitte, ő el fogja tudni intézni, hogy a mentők gyorsan kiérjenek. Ez nem így történt, a mentők egy óra múlva értek csak oda. Gordana Suša újságírót is értesítette, hogy tudassa a médiumokat, rálőttek Ćuruvijára. A helyszínelő rendőrök mondták csak meg neki, hogy az élettársa halott.

Branka Prpát a nyomozás évei alatt több ízben is megfenyegették, a legutóbb 2007-ben kapott ilyen üzeneteket.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás