2024. július 18., csütörtök

Milliós végkielégítések

A törvény előírja, hogy a közvállalat köteles kifizetni az összeget
Nagy felháborodást váltott ki a városi képviselő-testület ülésén és a polgárok körében is, amikor a Paking Kommunális Közvállalat volt igazgatójának későbbi tanácsadói munkaköre megszűnt, s ezt követően 1 millió 357 ezer dinárt, vagyis csaknem tizennégyezer eurót kapott végkielégítés címén.

A mai világban, amikor Szabadkán és környékén a munkanélküliek száma majdnem megközelíti a húszezret, jogosnak tűnik a felháborodás, hiszen egy-egy ilyen munkahelyen, magas pozícióban éveken keresztül az országos átlagnál jóval magasabb összeget kapnak kézhez az igazgatók, a helyettesek és a tanácsadók. Sokunknak az jut az eszébe: „eddig sem tettek le sok mindent az asztalra, s most a mi adófizetői pénzünkből autót vásárolnak, luxusnyaralásra mennek”.

A hiba azonban nem ez. Ha egyáltalán hibának nevezhetjük, hiszen a végkielégítés – amennyiben nyugdíjba megy az ember, vagy megszűnik a munkahelye, azaz munkaerőfelesleggé válik – mindenkinek jár, legalábbis a munkaügyi törvény előírásai szerint. Sajnos azonban tény, hogy nem jár mindenkinek azonos összeg a munkával töltött éveiért.

A nyugdíjba vonulók minden szabadkai közvállalatban a törvény szerint meghatározott három országos átlagfizetés kifizetésére jogosultak.

– A kormány rendelete alapján hoztuk ezt a döntést. Ugyanis a közvállalatoknak ésszerűsíteniük kell, mi pedig amellett döntöttünk, hogy az első kör – amennyire lehet – fájdalommentes legyen, ne azokat az embereket bocsássuk el munkaerő-felesleg címén, akiknek még több évük van a nyugdíjig. Azért döntöttünk úgy, hogy szűnjön meg a tanácsadói munkahely, mert Kikity Attilának másfél éve van a nyugdíjig, és munkájának megszűnése nem veszélyezteti a megélhetését. Viszont mindezt a munkatörvény alapján végeztük el, annak előírásai szerint számoltuk ki a végkielégítés összegét is. Semmivel sem kapott többet, sem kevesebbet, mint amennyit a törvény előír – magyarázta a helyzetet Újhelyi Ákos, a Parking KKV igazgatója.

Hogy a törvény pontosan mit is ír elő, arról a közvállalat jogásza, Kerekes László, a Paking KKV igazgatóhelyettese nyilatkozott.

– A munkaügyi törvény szerint amennyiben az illetőt technológiai felesleggé, vagyis munkaerő-felesleggé nyilvánították, azaz megszűnt a munkahelye, minden ledolgozott év után az első tíz évben a fizetés egyharmadával kell számolni, míg a további munkaévek után legalább a fizetésnek az egynegyedét kell kifizetni. Tehát ebben a konkrét esetben a harmincnyolc évre ez az összeg 1 millió 357 ezer dinár lett. Ennyit fizettünk ki, nem többet, nem annyit, amennyivel az akkori ülésen példálóztak, tehát nem egymillió hétszázezer dinárt. Ezt az összeget egyébként az alapító, vagyis a város is jóváhagyta. Az idei évi munkaterv ugyanis végkielégítés címén tartalmaz bizonyos összeget. Emlékeztetnék azonban, hogy nem a Parkingé az első eset, hiszen néhány évvel ezelőtt, a közelmúltban a Városépítési Igazgatóságnál és a Köztisztasági Vállalatnál is végkielégítés mellett távozott az igazgató. Hasonlóan nagy, sőt nagyobb összeggel, mint a mi esetünkben. Akkor erről nem beszélt senki – mondta Kerekes.

A szabadkai közvállalatok esetében hasonló, személyre szóló nagy összegű kifizetést nem terveztek erre az évre. A Városépítési Igazgatóság 2009-es munkatervében 4 millió 660 ezer dinárt irányzott elő végkielégítésekre, ebből a terv szerint 4,5 milliót azoknak a munkatársaknak fizettek ki, akik nyugdíjba vonultak.